Olaszország;Sergio Mattarella;

2018-05-31 07:32:00

Veszélyes megosztottság

Egyre mélyebb a szakadék Olaszországban az Európa-párti erők és a populisták között. Egyelőre nem pislákol fény az alagút végén.

Intézményes válság, a befektetők pánikszerű menekülése, az euró értékvesztése és az olasz társadalom teljes megosztottsága fenyeget Itáliában. A két populista párt, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és az Északi Liga (LN) ugyanis nem tud belenyugodni abba, hogy nem tudtak kormányt alakítani, s Sergio Mattarella nem volt hajlandó egy közismerten euroszkeptikus közgazdászt kinevezni gazdasági miniszternek. Az egyedüli pozitív fejlemény, hogy Luigi Di Maio, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) vezetője már nem akar alkotmányos vádemelési eljárást indítani Mattarella ellen, s közölte, együttműködik az államfővel. Di Maio azért gondolta meg magát, mert az Északi Liga elnöke, Matteo Salvini sem volt partner számára az elnök elmozdítására vonatkozó kezdeményezésében.

Ugyanakkor társadalmi megnyugvásról nem lehet beszélni, éppen ellenkezőleg. A populisták támogatói és az európai értékrend hívei között egyre mélyebb szakadék alakulhat ki. Erre utal, hogy szombaton tömegtüntetést szerveznek Mattarella elnökkel szemben, Rómában. Június 2. Olaszországban ünnepnap, a köztársaság napja, amelyet nagy katonai parádéval ünnepelnek.

Di Maio felszólította honfitársait arra, hogy egyetértésük jeleként tegyenek ki ablakaikba egy olasz zászlót. A Facebookon szerveződő csoport neve: „Számít a szavazatom”. Az Öt Csillag Mozgalom vezetője azt is közölte, a tüntetés célja, hogy megvédjék a demokráciát. A két populista párt azóta, hogy miniszterelnökjelöltjük, Giuseppe Conte vasárnap visszaadta a kormányalakítási megbízást, folyamatosan a demokrácia elleni támadással vádolják az olasz köztársasági elnököt. Mattarella ugyanakkor arra panaszkodott, hogy a két párt ragaszkodott az euroszkeptikus Paolo Savona gazdasági miniszteri kinevezéséhez, s nem voltak hajlandóak kompromisszumos jelölttel előállni.

Az elnök hétfőn a Nemzetközi Valutaalap (IMF) korábbi igazgatóját, a szigorú költségvetést támogató Carlo Cottarellit bízta meg a kabinet életre hívásával, ám hírek szerint a kormányfőjelöltnek nem könnyű összeállítani a miniszteri listát. Pedig Olaszország nemzetközi kötelezettségei miatt is szükség lenne a viszonylagos nyugalomra, hiszen június 8-án tartják a G7-ek kanadai csúcstalálkozójukat, június 10-én részleges önkormányzati választást rendeznek, június 28-án kerül sor az Európai Tanács csúcstalálkozójára, július 11-én pedig a NATO-csúcs következik.

Nyugalomról azonban szó sincs. Luigi Di Maio ezúttal már nem is júliusi előrehozott választást követel, hanem azt, hogy az elnök ismét a két populista pártnak adja a kormányalakítási megbízást. Váratlan fordulatként csatlakozott hozzá Giorgia Meloni, a Fratelli d’Italia vezetője is. A szélsőjobboldali párt előzőleg azt közölte, nem támogatja a parlamentben a populista kormányt, most azonban Meloni kijelentette, amennyiben Mattarella nem az M5S-t és az LN-t bízza meg a kabinet életre hívásával, úgy pártja is melléjük áll.

A populisták gyűlöletkampányának máris megvannak a következményei. A közösségi oldalakon ismeretlenek az elnök meggyilkolásával fenyegettek, s olyan halált kívántak neki, mint testvérének, akivel 1980-ban, a szicíliai regionális parlament elnökeként a Cosa Nostra végzett. „Mattarella diktátor, aki államcsínyt hajtott végre” – hangzott a Facebookon és a Twitteren. Az ügyben az olasz rendőrség is megkezdte a nyomozást.

Közben a március 4-i választáson súlyos vereséget szenvedett szociáldemokrata Demokrata Párt (PD) is tüntetésekre szólított fel. A megmozdulásokat pénteken tartanák Rómában és Milánóban. Mint közölték, meg akarják védeni az ország intézményeit és az elnököt. Aláírásokat is gyűjtenek, hogy így fejezzék ki szolidaritásukat Sergio Mattarellával. Ugyanakkor a PD bejelentette azt is, hogy nem támogatja Cottarelli szakértői kormányát, azaz egyetlen nagyobb párt sem áll a kinevezett kormányfő mögé. A PD július végén rendezné az idő előtti voksolást.

Mindez további súlyos belpolitikai válságot vetít előre. Cottarelli várhatóan hamarosan beadja a lemondását és a következő voksolásig ügyvezető miniszterelnökként irányítja az országot. Ám rengeteg kérdőjel marad. Mikor lesz az új voksolás? Mattarella nem adja-e be a derekát, s ad mégis kormányalakítási megbízást a populistáknak, hogy elkerülje a társadalom még nagyobb megosztottságát? Van-e bármiféle kiút a mostani válságból?

Egyre erősebb az a vélemény, amely szerint az Északi Liga előre számolt kormányuk bukásával, s Salvini célja kezdettől fogva az volt, hogy Mattarellát bűnbaknak állítsa be, s az egész politikai krízisből csak pártja profitáljon, melynek babérjait a következő idő előtti voksoláson arathatja majd le.