család;erőszak;

2018-06-11 07:03:00

Túl sok az áldozat

A családon belüli erőszak áldozataiért szervezett emléksétát negyedik alkalommal tartották meg Budapesten. Kevesen csatlakoztak a szervezőkhöz.

A hatóságok szakszerűen, külföldi jó példák szerint járjanak el, ha családon belüli erőszak történik, ne az elkövető jogait, hanem az áldozat biztonságát helyezzék előtérbe – ilyen egyszerű, látszólag magától értetődő elvárásai vannak az Angyalhír Emlékséta résztvevőinek. Tegnap kora délután a Szent István-bazilika előtt demonstrálók fehér lufikat osztogattak,de feltűntek a NaNE Egyesület piros bábui is, amelyek egy-egy női áldozatnak állítanak emléket.

A rendezvényt Seres Barbara kezdeményezte, akinek fiát, a hathónapos Ádámot 2015. január 17-én a bántalmazó apja ledobta a negyedik emeleti körfolyosóról. A szervezők hangsúlyozták: a gyilkosságot megelőzően Barbara és édesanyja több alkalommal a hatósághoz fordult, de érdemi segítség nem érkezett. Az érintett hatóságoknál nem indult vizsgálat, az ügynek a mai napig nincs felelőse. A magyar áldozatvédelmi rendszer nem garantálja, hogy ne fordulhasson elő bármikor hasonló, megelőzhető tragédia.

„Hány áldozat kell még? Követeljük az isztambuli egyezmény ratifikációját és betartását!” – állt a Nőkért Egyesület molinóján. A külföldi jó példákat ugyanis az Európa Tanács áldozatvédelmi dokumentuma, a Magyarország által már aláírt, de még nem kihirdetett isztambuli egyezmény tartalmazza.

El nem tudjátok képzelni, milyen bátorság kell ahhoz, hogy a nők kiálljanak, és elmeséljék a velük történteket egy olyan országban, ahol még mindig az áldozatok szavát kérdőjelezik meg – hangsúlyozta Jaksity Kata televíziós műsorvezető. Pintér Marianna „erőszaktúlélő” kijelentette: Magyarországon ma legálisan lehet szexuális bántalmazást elkövetni, mert vannak ugyan törvényeink, de nem megfelelőek, és még azokat sem tartják be.

A rendezvényen többek között kollégánk, Csepelyi Adrienn is felszólalt: ezúttal nem újságíróként, hanem egy korábbi párkapcsolatában elszenvedett erőszak áldozataként mondott beszédet. Utolsó hozzászólóként Seres Barbara, akinek gyermeke most lenne négyéves, arra biztatta a jelenlévőket: „Mutassuk meg, hogy létezünk és van kiút!”

A demonstrálók a bazilikától az Andrássy úton át a Hősök terére indultak. „Az erőszakra nincs mentség!”, „A hallgatás is erőszak!” – skandálták. Az 50-60 felvonulóhoz mintegy húsz motoros is csatlakozott, a Szelíd Motorosok a Zaklatások Ellen nevű csoport tagjai.

Ahol a politikusnak semmi keresnivalója
A megszokottnál jóval hosszabb ideig, egy hónapon át tart a Budapest Pride programsorozat. A fesztivált Árvai Péter, a Prezi vezérigazgatója nyitotta meg pénteken este. Nagy előrelépésnek nevezte, hogy egyre több cég áll ki az LMBTQ emberek ügye mellett. Enyedi Ildikó filmrendező szerint ismét ott ágálnak a politikusok és általuk felheccelt emberek, ahol semmi keresnivalójuk: embertársaik hálószobájában, legintimebb döntéseiben. A hagyományos felvonulást július 7-én rendezik.