Fővárosi Közgyűlés;Római-part;védmű;

Fotó: Molnár Ádám

- A parti védmű mellett szavaztak a közgyűlésben

A kormánypárt az óbudai polgármester korábbi javaslata mellett nyomott gombot, miszerint nem a fövenyen, hanem a parti magántelkek szélén futna a majdani védmű.

A parton, ám a vízparttól az eddigi tervekhez képest valamivel távolabb, a dunai sétány bal partján, a mai magántelkek szélén futó sávban - úgynevezett kerítésvonalon - épülhet majdan az árvízvédelmi védmű - döntött a Fővárosi Közgyűlés kormánypárti többsége.

Már ha épül: a közgyűlés igenje ugyanis arra vonatkozik, hogy a közgyűlés ezt a védvonalat támogatja, ám a végleges döntést csak a kerítésvonali verzióról készült műszaki tanulmány illetve költségelemzés alapján hoz.

Azaz: a Tarlós István vezette városvezetés egy év után immáron véglegesen visszalépett a tavaly áprilisban eldöntött, akkor még a vízparthoz közelebb eső, környezetromboló védvonal tervétől.

Fotó: Molnár Ádám

Fotó: Molnár Ádám

A döntés a parton érintett felek közül mindenkinek kicsit győzelem és kicsit vereség, kivétel az adófizetők, akiknek már így is tetemes summájába került a Római-parti védmű körül lassan egy évtizede zajló huzavona, illetve az eddig megrendelt ám mára érvénytelenné vált hatástanulmányok, szakmai vélemények, tervek.

A Tarlós-vezette városvezetésnek részben győzelem, mivel így sikerült újabb hosszú időre elnapolni a Római-parti védmű-beruházás elkezdését. A végleges nyomvonal megállapításához szükséges műszaki, tulajdonjogi felmérések elvégzésére ugyanis igen hosszú időre lesz szükség, ami jó eséllyel már kilóg Tarlós 2019-ig tartó mandátumból, így erős a valószínűsége annak, hogy Tarlósnak már ebben a ciklusban nem kell döntenie az évek óta húzódó, rendkívül neuralgikus kérdésben. Ugyanakkor kicsit vereség, mivel a városházának mégiscsak visszavonulót kellett fújjon az eredetileg a parthoz jóval közelebb tervezett védmű tervétől.

A környezetvédőknek kicsit győzelem, mivel elhárult a városháza által korábban szorgalmazott, a Római-partra jellemző parti föveny és a galériaerdő elpusztításával járó védmű verziója, illetve az újabb háttérvizsgálatok elkészítésével újabb 1-1,5 év nyugalmat kapott a Római-part. Ugyanakkor egyelőre nem ismert, hogy pontosan milyen műszaki paraméterekkel épülne fel a most megszavazott „kerítésvonali” védmű, így azt sem tudni, hogy miatta mennyi fát kellene később kivágni. A teljes győzelem a környezetvédők számára az lenne, ha a part érintetlen maradna, a vízparttól távolabb, a jelenlegi, a Királyok-Nánási úton futó védvonal maradna a fő védvonal.

Fotó: Molnár Ádám

Fotó: Molnár Ádám

A parton – kerítésvonalon vagy a fövenyen futó – védmű mellett kardoskodó helyi ingatlanosok, akik az eltelt évtizedekben az árvíznek kitett hullámtérbe építkeztek azoknak szintén győzelem, mivel a főváros a jelenleg hivatalos Királyok-Nánási úti védvonal helyett ismét az ingatlanjaikat közpénzen megvédő parti nyomvonal mellett voksolt.

Ugyanakkor a főváros fideszes többsége egy meglehetősen bizonytalan igent mondott: elvileg később, ha kiderül, milyen költséggel jár a kerítésvonali változat úgy a közgyűlés mondhat nemet is. Korábban a Bús Balázs III. kerületi polgármester által felvetett verziót ősszel Tarlós István még azzal támadta, hogy az igen komoly, milliárdos költségekkel járhat, mivel így jókora területeket kell majd kisajátítani a parti telkekből.

A korábbi ütemezés helyett egyszerre újítanák fel a Lánchidat és a váralagutat, ehhez viszont kevés lesz a korábban félretett pénz.