Az Egyesült Államok elnöke és a kommunista Észak-Korea vezetője megállapodott abban, hogy tartós és szilárd békemegállapodásra törekednek, Phenjan le kívánja szerelni nukleáris fegyvereit, az ameriakaiak pedig biztonsági garanciákat nyújtanak Észak-Koreának.
A szingapúri közös nyilatkozat nem tér ki az Egyesült Államok és Dél-Korea rendszeres közös katonai gyakorlatainak a jövőjére, de sajtótájékoztatóján Trump elmondta: be akarja szüntetni ezeket a „provokatív és költséges hadijátékokat”.
Mindezek nyomán a dél-koreai elnöki hivatal egyik, nevének mellőzését kérő tisztségviselője azt közölte a szöuli sajtóval, hogy a hadgyakorlatok beszüntetése elképzelhető, de egyelőre tisztázásra szorul, konkrétan és pontosan milyen szándékokra utaltak az amerikai elnöknek a „hadijátékokra” vonatkozó kijelentései.
A keddi szingapúri csúcs eredményeinek az elemzése még nem zárult le az amerikai politikában és médiában. Vannak olyan értékelések, miszerint Trump túl sok kötelezettséget vállalt, meglehetősen homályos és túl általános észak-koreai ígéretek fejében.
Washingtoni szakértők – derül ki különböző újságcikkekből és interjúkból – arra számítanak, hogy az észak-koreai vezető hamarosan Pekingbe utazik, hogy beszámoljon legfőbb patrónusának, a kínai vezetésnek a szingapúri csúcs eredményeiről. Kína – olvasható amerikai elemzésekben – egyfelől örömmel fogadja, ha sikerül elérni a Távol-Keleten állomásozó amerikai haderő - így a Dél-Koreában tartott 28 500 fős kontingens - csökkentését. Másfelől viszont alighanem emlékeztetni is akarja Kim Dzsong Unt arra, hogy országa az Egyesült Államokkal való újkeletű barátkozás mellett is nagy mértékben függ Kína támogatásától. Ezt a függő helyzetet jól példázta, hogy Kim a szingapúri csúcstalálkozóra is Kínától kapott repülőgéppel utazott.
Az amerikai elnök tegnap azt közölte: Phenjan nem jelent tovább nukleáris fenyegetést.