Az MTI tudósítása szerint Orbán közölte, hogy az Európai Unió még gazdag, de már gyenge, a közösség jövője azon múlik, képes-e megvédeni külső határait, ha pedig ez sikerül, akkor nem az érkező migránsok szétosztása a kérdés, hanem az, hogy mi történjen azokkal, akik már itt vannak.
Mint mondta, utóbbiakat „nem szétosztani kell, haza kell őket vinni”. Az elmúlt fél évtizedet az EU legsikertelenebb öt évének nevezte, mondván, nem sikerült megvédeni a földrészt a migrációtól, a Brexittel „elvesztettük az Egyesült Királyságot”, Brüsszel pedig megbontotta az egyensúlyt az unió nyugati és kelet fele között.
Emellett közölte, hogy a migránsvitában nem lehetséges a kompromisszum, de nincs is rá semmi szükség. Kiemelte: semmilyen dokumentumot nem ismerünk, amelyik azt mondaná, ha „belépsz az unióba, bevándorlóországgá kell válnod”. Magyarország tisztában van saját erejével, súlyával és feladatával mint uniós tagállam, és nem vágyik európai politikai szerepre – tette hozzá. Úgy folytatta: mi, magyarok öntudatos, büszke, helyes önismerettel és reális helyzetértékeléssel bíró nép vagyunk. Ahol határozott ambícióink vannak, az Közép-Európa és a visegrádi négyek.
A Hvg.hu összefoglalója szerint a miniszterelnök azt is mondta, hogy Magyarország 2030-ra nettó befizető ország lesz az unióban, és „nem akarunk a németek pénzén élni”. A portál szerint Orbán a migráció és Soros mellett Marxot nevezte ki új ellenségnek.
MTI Fotó: Illyés Tibor
A miniszterelnök azt is mondta: magyar ambíció, hogy Magyarország egy erős, szorosan együttműködő, egymást segítő és bátorító országokból álló közép-európai régió tagja lehessen. Itt számít, súlyt jelent az az erő, amit Magyarország képvisel. Ambíciója Magyarországnak az is, hogy elősegítse a nyugat-balkáni államok, különösen Szerbia uniós tagságát, hogy meggyőzzük a többi tagállamot, hogy erre szüksége van. Helmut Kohl pontosan értette, mit jelent az, hogy az Európai Unió tagjai egyenrangúak, és értékelte a magyarok barátságát – jelentette ki.
Orbán szerint Magyarország több területen is fel tudja ajánlani segítségét a közös európai politikához, jó példát tud mutatni a gazdasági reformok terén és segítséget tud nyújtani a migránsok hazaszállításához. Hozzátette, hogy a segítséget exportálni kell és nem a gondokat kell importálni, és Magyarország tanácsot is tud adni, ha van, aki kéri.
Közölte, hogy egy tanácsot kéretlenül is adunk, mert van benne történelmi tapasztalatunk: azt tanácsoljuk, mindenki bánjon csínján azzal, hogy az iszlám bármely európai ország része lenne. Kifejtette, hogy példa, segítség és tanács mellett azt is világosan meg kell mondani, hogy a jövőben sem hagyjuk magunkat és nem engedjük meg, hogy olyasmire kényszerítsenek bennünket, amit nem akarunk.
Ha nem tudnak az egyeztetés során elegendő eredményt elérni, ha nem tudják elfogadni, de legalább tolerálni egymás álláspontját a migráció és a költségvetés kérdésében, akkor várják meg, hogy az európai emberek kinyilvánítsák akaratukat a 2019-es választásokon, aztán jöjjön, aminek jönnie kell – zárta beszédét.