A beszámolók szerint a belügyminisztérium úgynevezett mestertervének határigazgatási részéből először azt a szabályt vezetik be, hogy meg kell tagadni a belépést a Németországban már elutasított és belépési tilalommal sújtott, de visszatérni szándékozó menedékkérőktől. Az ilyen menedékkérők visszafordításáról egyetértés van Horst Seehofer és Angela Merkel, illetve a CSU és a kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) között.
A máshol már regisztrált vagy menedékjogi eljárás alatt álló menedékkérők visszafordítására később utasítja a tárca a határigazgatásért felelős szövetségi rendőrséget. A következő két hetet „áthidaljuk” – mondta az elnökségi ülés egy név nélkül nyilatkozó résztvevője.
A tanácskozás előtt a szigorításokat leginkább sürgető politikusként számon tartott bajor miniszterelnök, Markus Söder újságírók előtt kijelentette, hogy az elnökség a támogatásáról biztosítja majd Horst Seehofer tervét, de a végrehajtásról majd a miniszternek kell döntenie.
A menedékkérők beáramlásának további korlátozását szolgáló lépések szükségességéről nincs vita a testvérpártok között. Azonban míg a CSU legnagyobb része Markus Söderrel és Horst Seehoferrel az élen önállóan, egyoldalúan vezetné be a szigorításokat, Angela Merkel és a CDU nagy része szerint előbb egyeztetni kell a érintett európai partnerekkel, és megállapodást kell kötni velük a német határon visszafordított menedékkérők átvételéről.
Angela Merkel reményei szerint ezeket a megállapodásokat meg lehet kötni a június 28-án kezdődő EU-csúcsig és a tanácskozás alatt, és előre lehet vinni az EU-s menekültügyi rendszer reformját.
A sajtóértesülések szerint Horst Seehofer azt tervezi, hogy júliustól valamennyi szigorítást bevezetik, akkor is, ha nem sikerül a kancellár által javasolt módon rendezni az ügyet.