A szociáldemokraták Miroslav Poche európai parlamenti képviselőt jelölték külügyminiszternek, de ez Zeman számára elfogadhatatlan, mert szerinte Poche "korábban támogatta a bevándorlást". A prágai sajtó szerint Zeman döntésének ennél prózaibb oka van: valójában azért nem akarja Pochét, mert a politikus a legutóbbi államfőválasztáson nem őt, hanem ellenfelét támogatta.
Az interjúban Milos Zeman - most először - az előrehozott választás lehetőségét is felvetette.
"Egyáltalán nem ellenezném" - válaszolta Zeman arra a felvetésre, hogy a belügyminiszternek jelölt Hamácek vezethetné ideiglenesen a külügyminisztériumot is.
Poche úgy nyilatkozott: bízik abban, hogy sikerül tisztázni a félreértéseket. Zeman szóvivője szerint az elnök a találkozón felkéri Pochét, fontolja meg, hogy a külügyminiszter-jelöltségéről önként lemond. Jelzésértékű, hogy Poche után az államfő azonnal Hamácekkel fog tárgyalni.
A kormányalakítási tárgyalások eddigi eredménye szerint a tavaly októberi választáson győztes ANO mozgalom a CSSD-vel alakít kormányt, amely Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának (KSCM) segítségével szerezné meg a bizalmat a parlamenti alsóházban. A szociáldemokraták öt minisztert jelölhetnek Andrej Babis miniszterelnök kormányába.
Arra a kérdésre, mi történik, ha a CSSD nem akar meghátrálni Poche jelöltsége ügyében, és nem szavaz bizalmat az új kormánynak, Zeman azt mondta: ebben az esetben jönne a harmadik, az utolsó kormányalakítási kísérlet. Harmadszor azonban már nem az államfő, hanem a képviselőház elnöke ad kormányalakítási megbízatást. Ezt a tisztséget jelenleg Radek Vondrácek, Babis pártjának, az ANO-nak képviselője tölti be.
"Amennyiben a harmadik kísérlet sikertelen lenne, akkor a köztársasági elnöknek lehetősége van - de nem kötelessége - kiírni az előrehozott választást" - jelentette ki Zeman. A parlament feloszlatása és az új választás kiírása az elnök számára csak akkor kötelező, ha a 200 tagú parlamentben az alkotmányos többség, 120 képviselő, ilyen tartalmú határozatot fogad el.