Csak az idejüket vesztegetik a republikánusok, ha a demokraták kompromisszumkészségében bíznak a bevándorlás szabályozását illetően - írta tegnapi Twitter-üzenetében az amerikai elnök.
Donald Trump szerint a törvényjavaslatok kongresszusi elfogadtatásának az erőltetése helyett most már érdemesebb megvárni a novembert, amikor az úgynevezett félidős választásokat tartják az Egyesült Államokban. A két elnökválasztás között félidőben tartott választások keretében újraválasztják az egész képviselőházat, valamint a szenátus egyharmadát. Trump "vörös hullámot" ígért idén novemberre: az amerikai politikai térképek rendszerint vörössel jelzik a republikánusok, kékkel pedig a demokraták által megszerzett pozíciókat.
Az elnöki megnyilatkozás előzménye, hogy a képviselőház leszavazott egy bevándorlási törvényjavaslatot, egy másikról pedig elnapolta a döntést. A szigorúbbnak minősülő szövegtervezetet - amely jelentős mértékben csökkentette volna a legális bevándorlóknak kiadott vízumok arányát, valamint nem nyújtott volna tovább átmeneti mentességet a kitoloncolás alól a gyermekkorukban illegális bevándorló szüleikkel az Egyesült Államokba érkezett és ott felnőtt, "álmodozóknak" nevezett fiataloknak - 231:193 arányban leszavazták a törvényhozók. A kompromisszumosnak mondott javaslatról - amely biztosítaná az "álmodozó" nemzedékek számára az állampolgárság megszerzését - a voksolást elhalasztották.
Mindkét törvénytervezetet a republikánusok dolgozták ki, és mindkettőben szerepel a legális bevándorlás arányának csökkentése, a mexikói határra tervezett fal megépítése, a közeli hozzátartozói jogállásra alapozott láncbevándorlás megakadályozása és a vízumlottó megszüntetése is. Az úgynevezett kompromisszumos javaslathoz a republikánusok demokrata párti törvényhozók támogatását is szeretnék megnyerni. A demokraták azonban ellenzik a falépítés finanszírozását, és a legális bevándorlók számára kiadott vízumok arányának csökkentését.
Trump most arra a következtetésre jutott, hogy a demokraták nem szándékoznak megadni a szükséges támogatást a repubikánus elképzelésekhez, és így azt a jelenlegi törvényhozási erőviszonyok mellett nincs értelme erőltetni.