Legalább öt vállalattól kért ajánlatot Rijád egy csatorna kiásására a Katar és Szaúd-Arábia közti határ mentén - írja a Vox.com. Ezzel a katari félszigetet szigetté változtatná a szaúdi vezetés. Az ország június 25-ig várja az ajánlatokat, majd három hónap múlva választja ki a nyertes pályázatot - adták hírül. Remélik, egy év alatt végeznek is a "Salwa-csatorna" nevű projekttel. 750 millió dollárért - azaz több mint 200 milliárd forint értékben költekeznek a szimbolikus gesztus miatt. A költségeken az Egyesült Arab Emírség is osztozik. És ez nem minden: egyes hírek szerint Szaúd-Arábia ezt követően arra használná a csatorna-parti övezetet, hogy ott nukleáris hulladékot tároljon.
Mindez a Rijád és szövetségesei, illetve Katar közti konfliktus egy újabb adaléka. Tavaly július 5-én nemcsak a diplomáciai kapcsolatokat szakította meg Katarral, hanem a légi és tengeri közlekedést, áruszállítást is felfüggesztette Szaúd-Arábia, Bahrein, az Egyesült Arab Emirátusok, Egyiptom, Jemen, Líbia és a Maldív-szigetek. Hivatalos indoklás szerint azért, mert szerintük a dohai vezetés terroristákat támogat, aláássa a térség biztonságát és beavatkozik a belügyeikbe. A térség egyik legfőbb hírforrását, az Al-Jazeera televízió sugárzását blokkolták a bojkottot hirdető országok, amelyeknek egyik fő követelése épp a csatorna bezárása volt és maradt mindmáig.
Bár egy alig 2,2 millió lakosságú gazdag olajkirályságról van szó, a Katar elleni blokád kapcsán rendkívül veszélyes helyzet állt elő az öböl-menti térségben: az egész régió biztonságát és amúgy is törékeny egyensúlyát veszélyezteti az olykor fegyverekkel is rendezni kívánt konfliktus.
Megrendezett műbalhé az öböl-menti válság
Igazolódni látszik a katari emírség álláspontja, miszerint hackertámadás áll a július eleje óta tartó öböl menti válság mögött. A The Washington Post vasárnapi száma, meg nem nevezett amerikai biztonsági forrásokra hivatkozva közölte, hogy a Katar elleni diplomáciai-gazdasági-kereskedelmi blokád egyik szereplője, az Egyesült Arab Emírségek kormánya szervezte meg azt az internetes akciót, amely kirobbantotta az emírség és az ellene fellépő arab országok közötti újabb konfliktust.