Június 26-án folytatódtak a tárgyalások a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) vezetői között – derül ki az MTA közleményéből. Mint írják, az akadémia álláspontja szerint a tárgyaláson kismértékű közeledés történt. Az MTA vezetői – várhatóan még ezen a héten – folytatják az egyeztetéseket, és az innovációs minisztérium vezetője, Palkovics László kérésére alternatív javaslatot fogalmaznak meg a költségvetéssel kapcsolatban.
A közlemény szerint az MTA és az ITM egyetért abban, hogy el kell különíteni a hazai költségvetésben rendelkezésre álló kutatási és innovációs forrásokat. Továbbá a tudományos kutatásokon belül el kell különíteni a kiválósági kutatásokat, azaz a felfedező jellegű alapkutatásokat a célzott kutatásoktól.
Viszont „továbbra is vita van a felek között az MTA kutatóintézet-hálózatának fenntartásáról (minimum 17,1 milliárd forint), amelynek az MTA-fejezetben támogatásként való biztosítása elengedhetetlen. Az MTA a hazai felfedező kutatások legfontosabb és legeredményesebb központja” – közölték.
„Az MTA elnöke nem írta, nem írhatta alá”
Hozzátették, hogy az elnökségi ülésen ismertette álláspontját az Akadémiai Kutatóintézetek Vezetőinek Tanácsa (AKVT) is: a testület ugyancsak úgy véli, hogy a kutatóhálózat fenntartását biztosító támogatásoknak továbbra is az MTA kezelésében kell maradniuk.
Felidézték, hogy kedden az Európai Tudományos Akadémiák Szövetsége (All European Academies, ALLEA) nyílt levélben fordult Palkovics László innovációs és technológiai miniszterhez, amelyben kiáll a Magyar Tudományos Akadémia autonómiája és pénzügyi függetlensége mellett. Sierd Cloetingh, az Academia Europaea elnöke és Ole H. Petersen, az Academia Europaea alelnöke szintén nyílt levelet írt Palkovics Lászlónak, melyben biztosítja a Magyar Tudományos Akadémiát a támogatásáról.
A közlemény szerint a folytatódó tárgyalásokról tájékoztatták Pénzügyminisztériumot. „A támogatás kétharmados nagyságrendű átcsoportosításával az MTA vezetői nem értenek egyet. Ezért, és mert a változtatás egyelőre jogszabállyal alá nem támasztott, az MTA elnöke nem írta, nem írhatta alá a javasolt keretszámokat, valamint a tárgyalás alatt álló átcsoportosítás fejezeti indokolása sem készülhetett el” – szögezték le.