labdarúgás;Brazília;

Fred egy év eltiltást kapott

- Brazil dopping: „A hormonkészítmények alapozzák meg a sportsikereket”

Tavaly 17 dél-amerikai labdarúgó bukott le az ellenőrzéseken, ezzel Brazília listavezető ebben a szomorú statisztikában.

A német ARD televízió riportere rejtett kamerával, a teljesítményfokozás lehetőségei iránt érdeklődő sportolónak adta ki magát, így jutott el Mohamad Barakat, Sao Paulóban praktizáló orvoshoz. A közhiedelem szerint őt keresik fel a labdarúgók, ha javítani szeretnének a pályán mutatott teljesítményükön. Az újságíró is kapott táplálékkiegészítőt, amit a kölni doppinglaborban bevizsgáltak, és megállapították, hogy a doppinglistán szereplő anasztrozolt (rák elleni gyógyszer, amely csökkenti a szervezetben az ösztrogén mennyiségét) tartalmaz.

Barakat ezen kívül segített a „sportolónak” kapcsolatba kerülni egy doppingszer-kereskedővel, akitől szteroidokat lehet venni. 

„A hormonkészítmények alapozzák meg a sportsikereket, ha ezeket használja, repülni fog a pályán” - mondta Barakat a rejtett kamerába.

Barakat celebnek számít hazájában, az instagramon több mint egymillió követővel rendelkezik, a rendelőjében olyan korábbi klasszis labdarúgókkal készített közös fotókat, mint Kaká, Rivaldo, Nilmar. Arra nincs bizonyíték, hogy kezelte is a futballistákat.

Barakat már 2013-ban is lebukott, akkor egy brazil újságírónak ajánlott szintén rejtett kamerás felvételeken szteoridokat.

„Ez a sztanozolol, naponta háromszor kell bevenni, reggel, délben, este” - adott tájékoztatást a felvételen az orvos.

A másik ismert brazil doppingdoktor, Julio Cesar Alves, aki 2013-ban egy televíziós műsorban is elismerte, hogy tiltott szerekkel lát el sportolókat. Ellene az ügyészség vizsgálatot is indított, de ettől még praktizálhat. Az ARD érdeklődésére az ügyészség úgy reagált, amíg nincs lezárva az orvos ügye, nincs ok arra, hogy eltiltsák a munkavégzéstől. Öt éve folyik a nyomozás Alves ellen.

A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) statisztikája szerint Brazíliában akadt fent a legtöbb futballista a vizsgálatokon, az elmúlt egy évben tizenheten buktak le. A dél-amerikaiakat Olaszország, Irán és Málta követi a doppingrangsorban.

A brazilok világbajnoki keretében is van olyan játékos, akinek volt már doppingügye: a Sahtar Doncektől nyáron a Manchester Unitedhez szerződő Fred szervezetében 2015-ben a dopping nyomait eltüntető szert mutattak ki, amiért egy évre eltiltotta a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA). A WADA a büntetést túl enyhének találta, ezért a Nemzetközi Sportdöntőbírósághoz fordult, amely azonban helyben hagyta a FIFA szankcióját, elfogadva azt az érvelést, hogy tiltott szert nem találtak Fred szervezetében.

Guerrero is Barakathoz jártA perui válogatott csatár, Paulo Guerreiro is Barakat páciensei közé tartozott, ezt két darab 2013-as fénykép bizonyítja. A brazil Flamengóban játszó 34 éves futballistát a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség tavaly 14 hónapra eltiltotta, amikor a játékos szervezetében kokaint találtak. Guerreiro fellebbezett, az eltiltást felfüggesztették, és új vizsgálatot indítottak. A felfüggesztő határozatnak köszönhetően szerepelhetett a csatár az oroszországi világbajnokságon.  
Nem tiszta készítményekre hivatkoznakGyakori kifogás lebukott brazil sportolóktól, hogy önhibájukon kívül került doppingszer a szervezetükbe. A versenyzők ügyvédei azzal szoktak érvelni, hogy védencük számára egyedileg elkészített étrendkiegészítőbe véletlenül került bele doppinglistán szereplő összetevő. Az ARD összeállításából kiderül, hogy a bírósági ügyeknél a periratokban mindig ugyanaz a pár orvosszakértő támasztja alá ezt az állítást, aminek köszönhetően sok vétkes sportoló enyhe büntetést kap vagy felmentéssel megússza.

A Red Bull hazai pályáján Max Verstappen ölébe hullott a győzelem, míg Kimi Räikkönen nem engedte el csapattársát, Sebastian Vettelt, aki így egy ponttal vezeti a pontversenyt.