1979 óta minden évben megválasztják az év madarát, amely 2019-ben három hosszú csőrű „szurka-piszka” faj: a gólyatöcs, a gulipán vagy a nagy póling lehet. Szavazni július 23-ig ide kattintva lehet.
Evőpálcikával nem egyszerű enni, a partimadarak ezt még akkor is játszi könnyedséggel megoldják, ha a hosszú, és nem is egyenes csőrükkel kell kipiszkálni a falatokat.
Gólyatöcs
A fekete-fehér színezetű, hosszú lábú, egyenes csőrű partimadár kopár, sekély vízborítású helyeken, laza telepeket alkotva és egyesével is költ. Magyarországon rendszeres fészkel, a költőpárok száma a csapadékviszonyoktól függően 200-1000 pár. Fészke kis talajmélyedés, amibe növényi törmelékeket hord.
Védelmének alapját a még meglévő természetes szikes tavak megőrzése és az egykori fészkelőhelyek rehabilitációja jelenti. Vonuló madár, Afrikában telel. Fokozottan védett állat, természetvédelmi értéke 250 000 Ft.
Gulipán
A felfelé hajló csőrével tűnik ki a partimadarak közül. Eurázsiában és Észak-Afrikában a tengerpartok és a kontinentális sós tavak mentén, a talajon költ. A kisszámú állomány hazánkban a Kiskunsági szikes tavain, de az Alföldön és a Dunántúlon is fészkel. Létszámuk a csapadékviszonyok függvényében ingadozva 100-850 párra tehető. Csőre speciális táplálkozásmódjához idomult, a víz felszínén oldalirányban kaszálva apró rovarokat, rákokat szűr ki a sekély vízből.
A hazai állomány fennmaradását a szikesek rekonstrukciója és megfelelő kezelése biztosíthatja. Vonuló madár, a telet mediterrán vidékeken és Afrikában tölti. Fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250 000 Ft.
Nagy póling
A legnagyobb termetű hazai partimadárnak feltűnően hosszú, lefelé hajló a csőre. Magyarország vizenyős rétjein, turjánvidékein és lápjain szórványosan és csak kis számban költ, fészkelő állománya csak 20-60 párra tehető. A vizenyős élőhely szárazabb foltjain, főleg száraz fűből építi a fészkét. Hosszú és hajlott csőrével képes mélyen az iszapba és a laza talajba nyúlva férgeket és egyéb apró gerinctelen zsákmányállatokat keresgélni.
Hazai állományának védelme csak jellegzetes költőhelyeinek, a turjánosoknak megőrzésével biztosítható. Vonuló madár, Afrikában és Ázsia déli részén telel. Fokozottan védett, természetvédelmi értéke 500 000 Ft.