szövetkezet;Őrmező;

Lakótömbök az Őrmezőn. Képünk illusztráció

- Dagad a botrány a budai lakásszövetkezetnél

Cégvezetéstől eltiltott elnök, a sajtót lerázó irodavezető és a fideszes kapcsolat: sok lakónak már elege van a főváros legnagyobb lakásszövetkezeténél tapasztalt visszásságokból.

Súlyos következménnyel jár az egyik legnagyobb fővárosi lakásszövetkezet életében az elnök halála után előállt törvényen kívüli állapot. Megelégelve az átláthatatlan működést és a jogtalanságok gyanúját, egy 130 lakásos Vőfély utcai ház lakói úgy döntöttek, kiválnak az Őrmező Egyesült Lakásszövetkezetből – írja honlapján a Magyar Hang

 

A lap szerint az eset túlmutat önmagán: a problémák a lakásszövetkezet valamennyi, azaz 1700 lakásának mintegy háromezer tulajdonosát érintik. És noha a lakók egy részének tudomása sincs a bajokról, más házak is fontolgatják a kiválást, és – mint kiderült – ettől a lakásszövetkezetnél is tartanak. 

Az újság információi szerint a problémák 2015 karácsonyán kezdődtek: az addigi elnök halála után vezető nélkül maradt a szövetkezet. Utódjául olyan személyt bíztak meg az elnöki teendők ellátásával, akiről időközben kiderült, hogy a bíróság eltiltotta a cégvezetéstől. Kényszerű távozása után ugyan többen is kinézték maguknak a vezetői széket, ám a tisztséget a mai napig nem töltötték be. Ez az „ex lex” állapot hozta helyzetbe a szövetkezetet ma ténylegesen irányító – cégképviseleti joggal rendelkező – igazgatósági tagokat, és ez vezetett aztán az aggályos megoldásokhoz.

 Például a szövetkezet szervezeti és működési szabályzatának (szmsz) módosításával kiüresítették az elnöki tisztséget: innen fontos, például ellenőrzési jogosítványokat vettek el. Eközben azonban az szmsz egyes rendelkezései önmagukkal és az úgynevezett alapszabállyal is ellentmondásba kerültek. Noha a törvénytelen helyzet rendezését már a bíróság is előírta, a a lap birtokában lévő irat szerint a szövetkezet vonakodik ennek eleget tenni. 

Az ellenzékiek az átláthatatlanságra is panaszkodnak. Azt állítják, nem adnak ki nekik iratokat. Az igazgatóság azonban arról is tett, hogy a kíváncsiskodóknak elvegyék a kedvét: száz, illetve kétszáz forintot kérnek oldalanként a papírok kiadásáért. Máskor viszont nem fogják ennyire a pénzt: még májusban is fizették a szövetkezet ügyvédjének 155 ezer forintos havidíját, akinek elvileg február elején felmondtak – írja a lap. Az igazgatósági határozatokból az is kitűnik, hogy a cégképviseleti joggal rendelkező „négyesfogat” tagjai megtalálták számításaikat az elnök nélküli helyzetben: az általuk dominált igazgatóságban ugyanis 2016 óta egymás között osztják le a különböző szerződéses megbízásokat.  

A Magyar Hangnak nyilatkozó szövetkezeti tagok egy fideszes önkormányzati képviselő, Junghausz Rajmund háttérmunkáját látták a történek mögött. A képviselővel egyébként a lap riportere is összefutott; az egyesület irodavezetője ugyanis próbálta elkerülni a beszélgetést az újságíróval, és jobb híján Junghauszt riadóztatta, aki – 2006 és 2008 között a szövetkezet felügyelő bizottságának tagja volt, és lakása is van a Vőfély utcában.

Mikor Junghauszt szembesítették a szövetkezeti tagok véleményével, úgy fogalmazott: ez egy rosszindulatú és buta híresztelés. Pontosan annyi beleszólási lehetősége van a szövetkezet működésébe, mint bármelyik szövetkezeti tagnak.

 

Egy lakásszövetkezeti ügyekben jártas jogász a lapnak arról beszélt, hogy az Őrmező lakásszövetkezet gondjainak egy része általánosnak mondható. A szövetkezeti tagok – tulajdonosok – elöregedtek, a fiatalok pedig kevés figyelmet fordítanak a házak ügyeire. Így olykor csak a szemfüles és kitartóan ellenőrző lakón múlik, kiderülnek-e a turpisságok, pedig az átláthatóságról és a tulajdonosi jogokról a lakásszövetkezeti törvény is rendelkezik. Probléma viszont, hogy ugyan e törvény alapján a cégbíróság a felettes szerv, fontos kérdésekben még sincs hatásköre: egyes ügyeket a polgári, másokat büntetőbíróságokra utal.

Évi hatmilliárd forint kellene, hogy a minimálbér szintjére emeljék a napi 24 óra munkát jelentő otthon ápolásért járó díjat, de a kormánypártok nem támogatták az ötletet. A MEOSZ elnöke a kormányfőtől vár segítséget.