A kormány jövőre a SZÉP-kártya kivételével az összes cafeteria-elem kedvezményes adózását megszüntetné, ami többtízezer forintos jövedelemkiesést okozna a dolgozóknak. A munkaadói és a munkavállalói szervezetek ezért azt szeretnék, hogy a mobilitási, öngondoskodási célú juttatások, valamint az iskolakezdési támogatás maradjanak meg.
Kordás László elmondta azt is: a kormány a szociális hozzájárulási adó csökkentésének lehetséges időpontjával kapcsolatban többféle, rugalmasabb verziót is bemutatott, ezeket véleményezni fogják. A fő problémát az jelenti, hogy a hatéves bérmegállapodás értelmében akkor csökkenthető a jövő évi szocho, ha 2018-ban legalább 6 százalékos lesz a reálbérnövekedés. Mivel ezek az adatok csak később derülnek ki, a kormány csak jövő júliustól csökkentené a szochot.
Az előrejelzések azt mutatják: 6,9 százalék körüli lesz az éves reálbérnövekedés, az érdekvédők ezért azt szeretnék, hogy a kormány előlegezze meg ennek teljesülését, és csökkentse januártól a szochot. Az átlagbérrel számolva egyébként dolgozónként nagyjából 30-35 ezer forintról folyik az alkudozás: ennyit jelentene fél évre a szocho 19,5-ről 17,5 százalékra csökkentése. Az összeg a munkáltatóknál marad, akik akár ebből is fedezhetik a munkaerőhiány miatt egyre kényszerűbb béremeléseket.