vízilabda;Vízilabda Eb;

MTI Fotó: Czagány Balázs

- A pólósok medálért mennek, mint mindig

A címvédő női válogatott szombaton, a férficsapat hétfőn kezdi meg szereplését a vízilabda Európa-bajnokságon. A cél közös: mindkét gárda éremért utazik Barcelonába.

A hagyományok köteleznek. 

Nincs olyan magyar vízilabdázó, aki az aktuális világverseny előtt ne ismételné el a fenti tételt, kiegészítve azzal, hogy természetesen a győzelem, de legalább a dobogó valamelyik foka a minimális cél.

A legjobb hazai pólósok és a szövetségi kapitányok az idei Eb előtt sem változtattak szokásukon, a katalán városban két héten át tartó kontinensbajnokságot megelőzően azonban mindkét nem esetében elmondható, hogy átalakultak a keretek. A 2016-os, szerbiai Európa-bajnokságot már a jelenlegi tréner, a csapatát ezúttal is az esélyesek között említő Bíró Attila irányítása alatt megnyerő női együttesben például hatan maradtak a belgrádi hősök közül. Heten életük első Európa-bajnokságán vesznek részt, öt játékos abszolút újonc világversenyen. 

„Az aranyérmet nyert csapat nagy erőssége az volt, hogy ismertük egymást, hiszen évek óta együtt játszottunk, a jelenlegi keretnek viszont nagy előnye lehet, hogy sokan váratlan húzásokra képesek” – fejtegette a Népszava kérdésére válaszolva Illés Anna, aki két éve Belgrádban is játszott. – Nagyon jó a hangulat a csapaton belül, most arra kell koncentrálnunk, hogy a vízből is mindig ilyen mosolygósan tudjunk majd kijönni egy-egy mérkőzés után.”

A női válogatott a torna nyitónapján, azaz szombaton megkezdi szereplését, az első ellenfélél mindjárt a világbajnoki ezüstérmes Spanyolország lesz. Kissé szokatlan, késő esti időpontban, ám a szakmai stáb erre is reagált: amint azt lapunknak korábban Bíró Attila elmondta, a héten több éjszakába nyúló edzéssel készültek a kerettagok. „A spanyolok elleni mérkőzés biztosan nagyon kemény lesz, a csoportunkban mellettük az oroszok számítanak még erősebb ellenfélnek. Ennek ellenére mindenki ellen egyformán kell készülnünk, meccsről meccsre haladunk, a mindent eldöntő párharcok ugyanis a második héten következnek” – folytatta Illés Anna. 

A férficsapat helyzete annyiban más, hogy Märcz Tamás együttese hétfőn még – amolyan bemelegítés gyanánt – Grúziával hangolhat a nagy rivális Olaszországra, amely a kapitány szerint előrehozott negyeddöntőnek is tekinthető. A tavaly nyári, hazai rendezésű vb-n másodikként végző Märcz-csapat a Világliga Duna Arénában rendezett szuperdöntője és egy duisburgi felkészülési torna után, a margitszigeti BENU Kupa előtt vált véglegessé.

„Nyolc-kilenc csapat is eséllyel pályázik a dobogóra Barcelonában, de a magyar válogatottnak nem az a célja, hogy az 5-8. helyekért küzdjön. Szeretnénk minden mérkőzést megnyerni, és persze minél jobb helyen zárni az Eb-t. Fiatalabb, előremutató csapatunk van, amelynek végső célja a 2020-as tokiói olimpia, de így sem félünk senkitől” – jelentette ki korábban Märcz Tamás.

Hiába, hiszen a tradíciók mint tudjuk...

A női válogatott programja1. forduló – július 14., szombat Magyarország–Spanyolország, 22.15 2. forduló – július 15., vasárnap Törökország–Magyarország, 14.00 3. forduló – július 17., kedd Magyarország–Szerbia, 15.30 4. forduló – július 19., csütörtök Oroszország–Magyarország, 20.30 5. forduló – július 21., szombat Magyarország–Németország, 15.30 
A férfiválogatott menetrendje1. forduló – július 16., hétfő Grúzia–Magyarország, 15.30 2. forduló – július 18., szerda Magyarország–Olaszország, 20.30 3. forduló – július 20., péntek Németország–Magyarország, 12.30 

Legutóbb az 1990/1991-es idényben fordult elő, hogy győzelem nélkül rajtoltak a nezetközi ligákban a magyarok. Csak akkor mások voltak az ellenfelek.