szabadkereskedelem;Theresa May;Brexit;

2018-07-14 15:41:00

Csapdában Theresa May: az EU nem esett hasra, pártjában a buktatását szervezik

Nem aratott osztatlan sikert a brit kormány "élet a Brexit után" javaslata, pórul járhat Nagy-Britannia.

Ha egy Angliában összeszerelt autóhoz három másik uniós országban gyártják a fém alkatrészeket, egy negyedikben a kárpitot, és egy ötödikben az abroncsokat, akkor el tudjuk képzelni, hogy milyen katasztrofális lenne az összeszerelő cégnek, ha hirtelen vámokat kellene fizetnie, és több hetes késéseket kellene beszámítania a gyártásba a vámvizsgálatok miatt. És ez csak egy példa a rengeteg nemzetközi üzleti kapcsolatból, amelyekre a brit gazdaság alapszik, érzékelteti az Index, milyen nehéz dolga volt Teheresa May kormányának, amikor megalkotta az EU és Nagy Britannia jövőbeni együttműködéséről szóló javaslatot. 

A jelek szerint Theresa May és támogatói felismerték: Nagy-Britanniának majdnem mindennél fontosabb, hogy ne sérüljenek az Európai Unióval összenőtt kereskedelmi kapcsolatai, és ennek hajlandók megfizetni a politikai árát. Így azt is bevállalták, hogy a tervezet nyílt szakításhoz vezessen a brit kormányon belül: emiatt mondott le a brexit-tárgyalásokat irányító miniszter és a külügyminiszter is, mivel úgy érezték, hogy javaslat nem jelent igazi kilépést.

Theresa May miniszterelnök egy társulási megállapodást szeretne kötni az Európai Unióval, amely háborítatlanul hagyná az árukereskedelmet az EU és az Egyesült Királyság között, viszont megszüntetné a külföldiek szabad munkavállalását a szigetországban. Az Európai Unió brexit-ügyi megbízottja sem fogadta nagy örömmel Theresa May ötletét, hogy az európai közös piacból csak az áruk kereskedelmét venné át Nagy-Britannia, az emberek szabad mozgását viszont nem. Michel Barnier hangsúlyozta, hogy az EU sértetlenül, egészben szeretné megőrizni a közös piacot, az emberek, az áruk, a szolgáltatások és a tőke szabad mozgásával. „A szolgáltatásokra és az árukra [egyaránt] vonatkozó szabályoknak, normáknak és szabványoknak az ökoszisztémája az, amire az EU alapszik” – mondta a francia politikus.

Ráadásul otthon sem csak a minisztereke elégedetlenkednek: a kormánypárt a szakadás szélén áll. Harminc keményvonalas kilépéspárti képviselő elszánta magát, hogy leváltsa Theresa Mayt, de egy bizalmatlansági indítványhoz ennél több, 48 képviselő kell. Ha sikerülne indítványozni a kormányfő leváltását, akkor viszont kellene egy jelölt, aki maga mögött tudja a kormánykoalíció támogatását, és a helyére lép. Theresa May szerencséjére nem tolonganak a pozícióért.