Bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás, hamis magánokirat felhasználása és más bűncselekmények miatt emelt vádat a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség 50 személlyel – 47 férfivel és 3 nővel – szemben.
A vádlottak a hatóság az úgynevezett körhintacsalás módszerével, belföldi és uniós cégeket felhasználva számlázási láncot hoztak létre, amivel a költségvetésnek több mint 4,2 milliárd Ft kárt okoztak.
Mint a vádirat részletezi, az érintettek a 2011 és 2016 közötti időszakban fiktív számlákkal láttak el Bács-Kiskun, Pest és Hajdú-Bihar megyei cégeket. A körhintacsalás során a számlázási láncolat végén álló belföldi vállalkozások, vagyis „bróker” cégek voltak a haszonhúzók. E cégek, mint végső vásárlók az általuk befogadott fiktív számlák alapján az áfát levonták vagy visszaigényelték, majd áfamentes közösségi értékesítés útján eladták a fiktív számlák alapján megszerzett árut a bűnszervezethez tartozó uniós gazdasági társaságoknak.
A számlázási lánc legalján belföldi vállalkozások, a „hiányzó kereskedők” (missing trader) voltak. Ezek nem végeztek valós üzleti tevékenységet, adókötelezettségeiket nem teljesítették, funkciójuk az volt, hogy egy idő után eltűnjenek, persze jelentős és rendezetlen áfa tartozások hátrahagyásával. A bűnszervezet nagyszámú hiányzó kereskedővel induló számlázási láncot épített fel a bűncselekmény elkövetése érdekében. A láncolatban a „hiányzó kereskedő” és a „bróker” között helyezkedtek el a közbenső, ún. „buffer” vállalkozások. Ezek a cégek szerezték be a hiányzó kereskedőtől az árukat, amiket aztán a brókernek továbbértékesítettek.
A bűnszervezet lényegében illegális szolgáltatást nyújtott olyan cégek részére, amelyek a fiktív számlákra igényt tartottak. A visszaélések során két bűnözői csoport működött egymás mellett, melyek támogatták egymást, tevékenységük pedig bizonyos pontokon összekapcsolódott. A vádlottak 65 magyar és 30 uniós céget használtak fel a fiktív számlák kiállítására a vádbeli időszakban – állítja a megyei főügyészség.
Közleményük szerint a vádlottak közül 27 személy bűnszervezetben követte el a költségvetési csalást. Bűnösségük kérdésében a Kecskeméti Törvényszék fog dönteni.