idegméreg;

- Novicsok-mérgezés: kiengedték a kórházból a brit férfit

Charlie Rowley élettársa, a 44 éves Dawn Sturgess a kórházban meghalt.

Kiengedték pénteken a kórházból azt a brit férfit, aki június végén Novicsok típusú idegméreg-hatóanyagtól szenvedett súlyos mérgezést – írja az MTI.

A 45 éves Charlie Rowley-t és élettársát június 30-án szállították be a délnyugat-angliai Salisbury városának kórházába. Rowley nem sokkal később visszanyerte öntudatát, és a nyomozók beszélni is tudtak vele, élettársa, a 44 éves, háromgyermekes Dawn Sturgess azonban július 8-án a kórházban meghalt.

Mindkettőjüket Rowley Amesburyben lévő házából szállították a néhány kilométerre fekvő Salisbury kórházába.

A Scotland Yard a minap bejelentette, hogy Rowley házában megtalálta azt a kis méretű tárolóeszközt, amely a mérget tartalmazta. A brit sajtó nem cáfolt értesülései szerint egy parfümös tubusról van szó. A tubust a brit védelmi minisztérium Porton Downban működő vegyi és biológiai kutatóintézetébe szállították, és az intézmény szakértői megállapították, hogy az üvegcsében Novicsok idegméreg-hatóanyag volt.

A brit kormány szerint ugyanilyen Novicsok típusú, még a Szovjetunióban kifejlesztett katonai idegméregtől szenvedett súlyos mérgezést márciusban a Salisburyben élő Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettős hírszerzőügynök és lánya, Julija Szkripal.

A 66 éves Szkripalt, az orosz katonai hírszerzés (GRU) volt ezredesét, aki a brit hírszerzésnek (MI6) is dolgozott, és 33 éves lányát hetekig válságos állapotban kezelték Salisbury kórházában, ugyanott, ahová a két brit állampolgárt is beszállították, és ahol Dawn Sturgess meghalt.

Julija Szkripalt áprilisban, apját májusban kiengedték, hollétük nem ismeretes.

Moszkva folyamatosan és határozottan tagadja, hogy bármi köze lenne a Szkripal-ügyhöz, London azonban gyilkossági kísérletként kezeli a katonai idegméreg-hatóanyaggal márciusban elkövetett mérgezést, amelyért az orosz kormányt tartja felelősnek.

Külön vizsgálat indult annak kiderítésére, hogy a két brit mérgezését okozó Novicsok hatóanyag ugyanabból az adagból származik-e, amelytől négy hónapja Szkripalék megbetegedtek.

A nyomozók vizsgálják azt is, hogy a méreganyagot tartalmazó tubus honnan és hogyan került Charlie Rowley házába.

Rowley hazaengedésének pénteki bejelentése után az angliai közegészségügyi szolgálat – Public Health England (PHE) – orvosigazgatója, Paul Cosford nyilatkozatban közölte: a szolgálat ajánlása továbbra is az, hogy senki ne vegyen fel a földről semmiféle szokatlan tárgyat, például injekciós fecskendőket és tűket, kozmetikai szereket, fémből, műanyagból vagy üvegből készült dolgokat.

Cosford szerint „az érvényes hatósági ajánlás változatlan: amit nem Ön ejtett el, ne vegye fel”.

 

Michel Barnier szerint egyetértés van a jövőbeli viszonyrendszer feltételeinek 80 százalékáról, de a fennmaradó kérdésekről fel kell gyorsítani az egyeztetéseket.