labdarúgás;Mesut Özil;

2018-07-23 14:15:11

Özil, a politikailag naiv hazafi

Németországban bírálják vagy védik, Törökországban nemzeti hősnek tartják Mesut Özilt, aki vasárnap lemondta a szereplést a német labdarúgó-válogatottban, mert úgy érzi, rasszista támadások érték.

„Fájó szívvel, hosszú gondolkodás után döntöttem úgy, hogy nemzetközi szinten a válogatottban nem képviselem többet Németországot, miután rasszista támadások értek és tiszteletlenül viselkedtek velem szemben – írta közleményében a futballista. - A Német Labdarúgó-szövetség (DFB) elnöke, Reinhard Grindel és segítői számára német vagyok, ha nyer a válogatott és migráns, ha kikap.”

Katarina Barley, Németország igazságügy-minisztere szerint nagyon rossz üzenete van az Özil-ügynek.

„Nagyon komoly figyelmeztetést jelent, ha egy olyan nagy játékos, mint Mesut Özil úgy érzi, hogy rasszista támadásoknak van kitéve Németországban és a DFB magára hagyja” - olvasható a politikus közösségi oldalán.

Cem Özdemir, a németországi zöldek török származású képviselője élesen bírálta Özilt az Erdogannal közös képek miatt, most azonban a játékos mellé állt.

„Egy diktátorral közös képen szerepelni óriási tiszteletlenség azokkal szemben, akik politikai nézeteik miatt börtönben vannak Törökországban vagy egyéb hátrányok érik őket, Özil példaképként nem tehet ilyet – mondta Özdemir. - Viszont a rasszista támadások után nem tehetett mást. A döntése fájdalmas, de érthető. A DFB felelőssége, hogy nem állt ki a futballista mellett, amikor a szélsőjobboldal is elkezdte támadni.”

Thomas Strobl, Baden-Württemberg tartományi belügyminisztere szerint senkinek sem kell megtagadni a származását, de ezt meg lehet úgyis oldani, hogy nem szerepel közös képen egy diktátorral.

„Minden közszereplőnek, és a futballisták is azok, kötelességük kiállni bizonyos értékek mellett, és el kell fogadniuk, hogy minden tettüknek súlya és következménye van” - hangsúlyozta a politikus.

Serap Güler, a CDU integrációért felelős szakpolitikusa a Bildnek azt mondta, a hazánk iránti tisztelet és a kormány kritikája nem zárják ki egymást.

„Németországban sincs semmi rendkívüli abban, hogy valaki szereti a hazáját, de nem kedveli a kormányt – emelte ki. - Özil ezt a jelek szerint nem értette meg. Egy diktátor meghívását visszautasítani nem tiszteletlenség, hanem emberi tartásról tanúskodott volna. A játékos magyarázkodása a közös kép után azt mutatja, hogy erről a témáról sokat kell beszélnünk.”

Paul Ziemiak, a CDU fiatal frakciójának vezetője politikailag naivnak nevezte Özilt.

„Senki sem várja el a játékostól, hogy megtagadja a származását – hangsúlyozta Ziemiak. - A játékos viszont politikailag naiv, ha azt hiszi, hogy a török választási kampány közepén közös képen szerepelni Erdogannal, az csupán udvariassági gesztus. Ennek a képnek komoly politikai üzenete volt, elhiszem, hogy Özil nem akart rosszat, de ennél sokkal felelősségteljesebben kellett volna gondolkoznia.”

Theo Zwanziger, a DFB korábbi elnöke sajnálta a játékos döntését, úgy véli, Özil sok török származású futballistának adott hitet és erőt, hogy bevándorló szülők gyermekeként is lehet sikereket elérni Németországban. Zwanziger úgy látja, komoly csapás érte a német integrációs törekvéseket, melynek feldolgozásához hosszabb időre lesz szükség.

Egészen más véleményen van Ulli Hoeness, a Bayern München elnöke: „örülök, hogy végre vége van ennek az egésznek, évek óta egy nagy sz.r volt, amit Özil a válogatottban mutatott.”

Törökországban hősként ünneplik a futballistát. „Teljes szívvel támogatjuk testvérünk, Mesut Özil hősies kiállását” - írta közösségi oldalán Mehmet Kasapoglu sportminiszter.

Abdulhamit Gül igazságügy-miniszter szerint „Özil a létező legszebb gólt szerezte a fasiszta vírus ellen”.

Ibrahim Kalin, Erdogan szóvivője üdvözölte Özil azon kijelentését, hogy máskor is szívesen találkozna a török elnökkel. „Képzeljük el, mekkora nyomás nehezedett az elmúlt időszakban a játékosra, hol volt itt az udvariasság, tolerancia, pluralizmus?”