Donald Trump és Jean-Claude Juncker egyaránt azt hangoztatta, hogy a vámtételek és más kereskedelmi akadályok lebontására fognak törekedni. Az ipari termékeknél - az autóipar kivételével - a teljes vámmentesség elérését célozzák meg. Tartózkodnak bármiféle újabb vámtétel kiszabásától, ami azt jelenti, hogy az európai gépkocsik Amerikába történő kivitelét sem nehezíti Washington büntetővámokkal.
Eddig ez a veszély volt a fő oka annak, hogy a szakemberek az Atlanti-óceán két partja közötti kereskedelmi háború kitörésének az eshetőségérő beszéltek. A Fehér Házban tartott megbeszélésük után azt is mondták, igyekeznek megoldani az acél- és alumíniumtermékekre kirótt amerikai különvámok ügyét, az Európai Unió pedig hajlandó nagy mennyiségben vásárolni amerikai szóját és cseppfolyósított földgázt.
Az amerikai kommentárok szerint Trump és Juncker találkozójának hangneme sokkal barátibb volt, mint amire néhány előzetes nyilatkozat alapján számítani lehetett. A médiában megszólaltatott, külkereskedelmi kérdésekkel foglalkozó szakemberek bátorítónak tartják, hogy a két vezető nem az akadályokról, hanem éppen a kereskedelem szabadabbá tételéről beszélt, bár tény, a részletek kimunkálásakor még sok nehézség vár a két fél tárgyalóira.
A Fehér Ház a jelek szerint kezdi felismerni, hogy az Egyesült Államok aligha járna jól, ha az egész világgal kereskedelmi háborúba bonyolódna. Trump eddigi lépései felemásra sikeredtek: az amerikai különvámokra kidolgozott uniós intézkedések miatt amerikai ipari termelők a külföldre település gondolatával kezdtek foglalkozni, holott az elnök éppen az amerikai munkahelyek megvédésével indokolta döntéseit. A minap a farmerek is azt üzenték Trumpnak: ne pénzbeli kompenzációt ígérgessen nekik, hanem kössön inkább kedvező kereskedelmi megállapodásokat.
A Junckerrel folytatott eszmecsere nyomán úgy tűnik: Donald Trump, aki politikai tájékozatlanságával már többször okozott galibát a nemzetközi porondon, eredendően üzletember lévén, a külkereskedelem és vámpolitika területén látszik viszonylag leginkább meggyőzhetőnek, hajlíthatónak a józan ész felé. Az EU részéről ugyanakkor jelentős engedménnyé nőheti ki magát az a Juncker-ígéret, hogy Washigntonnal együtt fognak dolgozni a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) reformján. Trump hevesen támadta az intézményt, azt állítva, hogy annak magatartása nem tisztességes Amerikával szemben.