örökbefogadás;Gólyahír Egyesület és Alapítvány;

2018-07-31 17:42:52

Elment Gólyamama

Halála derült égből villámcsapásként ért minket, még senki sem ocsúdott fel, de elkötelezettek vagyunk amellett, hogy tovább menjünk az általa kijelölt úton – nyilatkozta lapunknak Vásárhelyi Judit, a Gólyahír Alapítvány elnöke egy nappal azután, hogy elhunyt a családok százait gyermekhez segítő Gólyahír Egyesület vezetője és alapítója, Mórucz Lajosné Gabriella – vagy ahogy sokan ismerték, „Gólyamama”. 

Mórucz Lajosné 1951-ben született Budapesten, közgazdász családban. Főiskolát követően védőnőként dolgozott. Védőnőkkel, szociális munkásokkal, örökbe fogadó szülőkkel együtt alapította meg 2000. március 11-én a nyílt örökbefogadást közvetítő Gólyahír Egyesületet, kétségbeesett várandós anyák megsegítésére pedig telefonos krízisvonalat hozott létre. Jelmondata az volt: minden gyereknek családban a helye. Az Egyesület elmúlt 18 évében – krízislakást is működtetve – számtalan kilátástalan helyzetbe került anyán segített, és több mint 900 esetben talált gyámhatósági közreműködéssel örökbefogadó szülőt gyermekeknek. Az Egyesület mellett a Gólyahír Alapítvány az örökbefogadó családok további segítésére, utókövetésére jött létre. Mórucz Lajosné szociális területen végzett munkáját 2014-ben Pro Caritate miniszteri kitüntetéssel ismerték el.

A nyílt és a „hagyományos”, titkos örökbefogadás között nagy a különbség. Utóbbinál a vérszerinti szülő nem tudja, hogy hová kerül a gyermeke, és az örökbefogadók sem tudják, ki szülte a gyermeket. Nyílt örökbefogadás esetén viszont a vérszerinti és az örökbefogadó szülők ismerik, ismerhetik egymást. A gyámhivatalban legalább egyszer kell találkozniuk, de már korábban is felvehetik egymással a kapcsolatot: ha az örökbeadó beleegyezik, lehetőség van már a szülés előtt találkozni, esetleg együtt szülni. Az örökbefogadók ilyenkor megismerhetik a baba családi hátterét, és az örökbeadók is láthatják, kikhez, hova kerül a baba.

Vásárhelyi Judit szerint ez még egyszer sem okozott problémát, sőt a nyílt örökbefogadás egyre népszerűbb Magyarországon is. Hazánkban jelenleg hét civil szervezet foglalkozik nyílt örökbefogadással, együttesen már több mint kétezer ilyen örökbefogadást bonyolítottak le. – Az életet adó anyának hat hete van arra, hogy meggondolja magát, ezt az örökbefogadók is vállalják. Nálunk mindig a kisbaba van a középpontban, az ő megfelelő elhelyezése a cél. Nemcsak az örökbefogadó pároknak segítünk, hanem a krízisanyáknak is: ha úgy döntenek, mégis a saját családjukban nevelik fel a gyermeket, mindent megteszünk azért, hogy támogassuk őket ebben. Évente több száz kelengyecsomagot küldünk szét azért, hogy egy kiságy vagy babakocsi hiánya ne jelentsen akadályt – fogalmazott a Gólyahír Alapítvány elnöke. 

 – Az a segítőkészség és szeretet, amit az Egyesülettől kaptunk,  felbecsülhetetlen. Gabika pedig olyan volt számunkra, mint egy harmadik nagymama.