Vlagyimir Putyin;orosz fegyverek;

2018-08-01 11:00:00

Rakéta minden mennyiségben - így üzenget Putyin

Oroszország bemutatta új fegyvereit. Az orosz elnök ezzel egyértelmű üzenetet küldött az Egyesült Államoknak.

Vlagyimir Putyin március elsejei évértékelő beszédében nyilvánosságra hozta, milyen új haditechnikával rendelkezik Oroszország. Üzenet volt ez az Egyesült Államoknak, amely korábban kilépett a katonai egyensúlyt biztosító ABM rakétavédelmi szerződésből, majd számos területen katonai fölényét demonstrálja. Moszkva most újabb üzenetet küldött Washingtonnak. A védelmi minisztérium videót tett közzé a legújabb orosz fegyverekről és fegyverrendszerekről. Ezek az „Avangard”, a „Szarmata”, a „Kinzsál”, a „Poszeidon”, a „Burevesztnyik” és a „Pereszvet”. Nem véletlen, hogy erre azután került sor, hogy a sikeresnek hitt csúcstalálkozó után Trump amerikai elnök kénytelen volt visszavonulót fújni az őt ért támadások kereszttüzében. 

Az „Avangard” interkontinentális hiperszonikus rakéta felbocsátásáról készült videó után egy animációs filmen azt mutatják be, hogyan válik le a rakétahordozóról a megsemmisítő egység és miként közelíti meg a célt. A „Szarmat” ballisztikus rakéta szállításáról, starthelyre helyezéséről és kilövéséről láthatunk felvételt. A „Kinzsál” rakétát egy MiG-31 elfogó vadászgépről lövik ki. A Poszeidónt tengeralattjáróról indítják útnak parti és légi célpontok felé. A videón gyári körülmények között ismerkedhetünk vele. A legújabb szárnyasrakétát a „Burevesztnyik”-et fellövésekor örökítették meg. A „Pereszvet” lézer-komplexumot szállítás közben mutatják.

Egy-két perces videókról van csupán szó, éppen, hogy érzékeltessék, mire képesek ezek az új fegyverek. És főleg, hogy egyáltalán léteznek. Eddig többjüket a legnagyobb titokban tartották. A hozzájuk fűzött hivatalos nyilatkozatok és kommentárok a videóknál is érdekesebbek. Július második felében jelentette be a védelmi minisztérium, hogy megkezdődött a hiperszonikus rakétakomplexum, az „Avangard” sorozatgyártása. Az interkontinentális hadászati ballisztikus rakétát egy hiperszonikus szárnyas támadó blokkal szerelték fel. Amerikai források szerint még a nyolcvanas évek közepén láttak hozzá a munkához, és 1990-ben kísérleti felbocsátásokra is sor került. 2005-ben pedig Putyin bejelentette, hogy olyan stratégiai nagypontosságú komplexum létrehozásán dolgoznak, amely hiperszonikus sebességgel képes pályája megváltoztatására. Júniusban az is kiderült, hogy jövőre a komplexum már a hadsereg rendelkezésére fog állni.

Az „Avangard” lángoló gömbként csap le a célra. Maximális sebessége több mint 20 Mach (1 Mach 1225 kilométeres óránkénti sebességnek felel meg). Nukleáris töltete több mint 2 megatonna.

A „Szarmat” interkontinentális ballisztikus rakéta 200 tonna súlyú, és 10 tonna robbanóanyagot képes magával vinni. Jövőre tervezik a sorozatgyártását és 2021-ben hadrendbe állítják. Ennek a sebessége is több mint 20 Mach. Moszkvában azt állítják, hogy az Egyesült Államok 40 évig nem lesz képes olyan rakétavédelmi rendszer kiépítésére, amely a „Szarmat” csapását elháríthatja.

A „Kinzsál”-ról az orosz elnök azt mondta, hogy ehhez a hiperszonikus rakétakomplexumhoz hasonló nincs a világon. Ennek hadrendbe állítására nem kell várni: tavaly év végén befejeződtek a tesztek, és már a déli katonai körzetben áll harckészültségben. A hangsebesség tízszeresét elérő rakétakomplexum 2000 kilométer hatótávolságú, hagyományos és nukleáris töltettel is felszerelhető. MiG-31-es gépek hordozzák, hajók ellen is bevethető. Orosz katonai szakértők szerint a „Kinzsál” sokkal hatásosabb, mint a híres „Iszkander”. Oroszország száz MiG-31-es gépet akar modernizálni, hogy alkalmassá tegye őket a „Kinzsál” szállítására. A Tu-22M3-as bombázókat is szeretnék felszerelni ezzel a rakétakomplexummal.

A „Poszeidón” nagy mélységbe merülő legénység nélküli tengeralattjáró, amely nagy manőverező képességgel rendelkezik, és Putyin szerint sebezhetetlen. Bevethető repülőgépanyahajók, parti állások, városok és az ellenség infrastruktúrája ellen. Nyugati források szerint akár 50 megatonnás nukleáris töltetet is vihet magával. Pusztító ereje a Japánt sújtó cunamihoz mérhető, százméteres hullámokat is előidézhet. Radioaktív esővel árasztja el a megtámadott térséget. A róla szóló információk nagyon hézagosak, sőt ellentmondásosak. Hadrendbe állítására még évekig kell várni.

A „Burevesztnyik” modernizált szárnyas légvédelmi rakéta, amelynek sikeres felbocsátására a közelmúltban került sor Kazahsztánban. Nukleáris töltetet visz magával, s ezt is azok közé az új fegyverek közé sorolják, amelyek sebezhetetlenek. Amerikai katonai szakértők úgy vélik, hogy az új orosz szárnyasrakéták képesek észak-amerikai célpontok megsemmisítésére nagyobb távolságról, mint korábban.

A „Pereszvet” lézer-komplexum is hadrendben áll már. Ez az első olyan hadi komplexum, amelyet új fizikai elvek alapján alkottak meg. Erről az eszközről  minden információt titkosítottak.

Orosz katonai szakértők azt hangoztatják, hogy Oroszország nem kapcsolódik be a fegyverkezési versenybe. Putyinra hivatkozva arról beszélnek, hogy megtalálták annak eszközét, mivel tudnának válaszolni az amerikaiaknak, akik elhárították, hogy tárgyaljanak Európa rakétavédelméről és a katonai játékszabályokról.

Az új orosz fegyverek, természetesen, nem kérdőjelezhetik meg azt a tényt, hogy az Egyesült Államok nagy katonai fölényben van Oroszországgal szemben. Ezzel Putyin is tisztában van, mint ahogy azzal is, hogy az ország gazdasági ereje lehetetlenné teszi, hogy minden téren lépést tartson Amerikával. A Reagan-korszak bebizonyította ennek az útnak a járhatatlanságát. Ezért néhány új modern fegyverrel és fegyverrendszerrel igyekeznek Washington és a világ tudomására hozni, hogy korlátozott lehetőségeik ellenére képesek a megsemmisítő csapásra.