Tudomány;lopás;Fields-érem;

Chauser Birkar, itt még a Fields-érem büszke tulajdonosaként

- Már az átadás után ellopták az egyik matematikai Nobel-díjat

A kitüntetett Chauser Birkar csak pár percre hagyta őrizetlenül táskáját, valaki rögtön elemelte belőle a matematika Nobel-díjának is nevezett Fields-érmet.

A Cambridge-i Egyetem professzoraként dolgozó Birkar, három másik matematikussal - Alessio Figalli, Peter Scholze és Akshay Venkatesh - megosztva vette át az elismerést szerdán, a Nemzetközi Matematikai Unió Rio de Janeiró-i nemzetközi kongresszusán - idézi a BBC News értesülését az MTI.

Mindössze néhány perccel a díj átvételét követően azonban Birkar felfedezte, hogy a 14 karátos aranyérmének nyoma veszett. A brazil TV Globo beszámolója szerint a matematikus egy asztalon hagyta az aktatáskáját, benne a díjjal, a pénztárcájával és a telefonjával.

Birkar értesítette a biztonsági szolgálatot, amely később megtalálta a táskát, ám az érem és a pénztárca már nem volt benne.

Birkar iráni kurd menekült, aki még egyetemi tanulmányai idején kért politikai menedékjogot az Egyesült Királyságban. A 40 éves matematikus az irracionális geometria terén végzett kutatásaiért kapta meg a Fields-érmet.

A Quanta című magazinnak nyilatkozva Birkar felidézte, hogy gyermekkorában az elismerés korábbi kitüntetettjeinek fényképei díszítették a teheráni matekklubjának falait. "Néztem őket és azt kérdeztem magamtól, vajon fogok-e valaha találkozni valakivel közülük?" - mondta Birkar, hozzátéve, hogy akkoriban Iránban még azt sem lehetett tudni, hogy valaha eljut-e Nyugatra.

A Nemzetközi Matematikai Unió négyévenként ítéli oda az 1936-ban alapított elismerést olyan 40 évesnél fiatalabb matematikusoknak, akik kiemelkedő eredményeket értek el a területükön. Az elismeréssel 15 ezer kanadai dollár (3 millió forint) is jár.

A kanadai John Charles Fieldsről elnevezett érmet megalapítása óta 61 matematikusnak ítélték oda, az orosz Grigorij Perelman, aki 2006-ban érdemelte ki az elismerést, nem vette át a díjat. A kitüntettek között egyetlen nő van, az iráni Marjam Mirzakani, aki az amerikai Stanford Egyetem professzora volt. Az ívelt felületek szimmetriáját kutató matematikus tavaly halt meg rákban. 

Az idegsejtjeink közti kapcsolatot biztosító szinapszisokban működnek szervezetünk legbonyolultabb molekuláris gépezetei. Az utóbbi években kiderült róluk, hogy felépítésüket nemcsak a genetika, hanem gondolataink, emlékeink is formálják. Hogy pontosan miként, arra keresi a választ a következő öt évben Nusser Zoltán, az MTA KOKI kutatója az Európai Kutatási Tanács támogatásával.