CSU;Angela Merkel;CDU;Horst Seehofer;

2018-08-06 10:30:00

Seehofer vesztett, de Merkel sem örülhet

Felmérések szerint egyértelműen Angela Merkel nyerte a menekültvitát a CSU-val szemben, igaz, ez inkább pirruszi győzelem volt.

A német Keresztényszociális Unió (CSU) teljes vereséget szenvedett Angela Merkel kancellárral szemben, s ezt már azok is kénytelenek elismerni, akik előzőleg a legkeményebben bírálták a kancellár menekültpolitikáját. Markus Söder bajor miniszterelnök ugyan nem kívánt közösen fellépni Merkellel az októberben esedékes bajor tartományi választás előtt, ám meg kellett gondolnia magát. A felmérések ugyanis egyértelműen azt igazolják, hogy a CSU népszerűségének csökkenése a kancellár nyílt bírálatára vezethető vissza, s súlyos politikai hiba volt szembekerülni vele. A CSU és a CDU között a menekültválság miatt kialakult ellentéteket ugyan végül kompromisszum zárta le, ám mindkét párt tekintélyéjét megtépázta az ellenségeskedés, kivált a CSU-jét. Horst Seehofer, a keresztényszociálisok elnöke, valamint Söder már az ország legnépszerűtlenebb politikusai közé tartoznak.

A mostani helyzetben lényegében reménytelennek tűnik a CSU számára, hogy abszolút többséget szerezzen az őszi bajor tartományi választáson. Július eleje óta mindössze egyetlen olyan felmérés látott napvilágot, amelynél 40 százalék felett mérték a keresztényszociálisokat, a Forsánál és az Infratest dimapnál 38-38, a GMS-nél 39 százalákon áll, a Civey viszont július elején még 42,5 százalékot mért számára. A trend azonban egyértelmű: májushoz képest mintegy négy százalékkal esett vissza a CSU bajorországi támogatottsága. A 2013-as tartományi választáson elért 47,7 százalék elérhetetlennek tűnik. A vita nem tett jót Merkelnek és pártjának sem: hosszú idő óta már nem a kancellár a legnépszerűbb politikus, a CDU-CSU szövetség pedig országosan, egy friss felmérés szerint csak 29 százalékon áll.

A riasztó közvélemény-kutatási adatok után egymásnak esett a párt két prominens személyisége, Seehofer és Söder, a másikat okolták a CSU népszerűségének csökkenéséért, önkritikára azonban egyikük sem volt hajlandó. Minden jel arra vall azonban, hogy a CSU kénytelen belátni: Merkel segítsége kell ahhoz, hogy ismét elinduljon felfelé a lejtőn. Októberig legalább egy olyan rendezvény lesz, amelyen a kancellár Söder bajor kormányfő mellett bukkan fel. Merkel a CSU tiszteletbeli elnöke, Theo Waigel meghívására vesz részt szeptember 30-án, két héttel a választás előtt, egy Európa-fórumon Ottobeurenben. Amellett, hogy Söderrel találkozik, beszédet is mond.

Június végén Söder a Welt am Sonntagnak még úgy nyilatkozott, hogy nem kíván Merkellel közös fellépést, s a kampányzáróján nem is Angela Merkel, hanem Sebastian Kurz osztrák kancellár vesz majd részt. Az osztrák kormány fejének menekültpolitikája ugyanis sokkal közelebb áll a CSU-éhoz, mint a kancelláré, hiszen Kurz is elutasítja a bevándorlók befogadását.

Egy a GMS ügynökség által közölt felmérés szerint nemcsak a németek, hanem a CSU szavazói is úgy látják, Horst Seehofer személye komoly tehertétel a keresztényszociálisok számára. A megkérdezettek 56 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a CSU elnöke miatt szerepelhet rosszul a párt a tartományi voksoláson, a CSU szavazóinak esetében ez az arány 52 százalékos volt. A bajor szavazók 51 százaléka vélekedett úgy, hogy a voksolás során a menekültkérdés lesz a döntő. A megkérdezettek 71 százaléka szerint szigorúbb bevándorláspolitikára van szükség. Ugyanakkor a németek 63 százaléka, illetve a CSU szavazóinak 55 százaléka szerint a CSU vezetése súlyos hibát követett el azzal, hogy Merkellel szemben lépett fel.