A 66 éves Seagal, aki 2016-ban orosz állampolgárságot kapott, hivatalosan a kultúra és a művészetek terén való együttműködés, valamint a nyilvánossággal és az ifjúsággal való kapcsolattartás terén fogja kifejteni munkáját - írja az MTI. A poszt nem jár fizetséggel.
Arról, hogy Seagalt Vlagyimir Putyin Oroszország és az Egyesült Államok közötti közvetítőnek szemelte ki, már 2015 áprilisában cikkezett az amerikai BuzzFeed News hírportál. Az amerikai kormányzati forrásokra hivatkozó portál szerint Putyin a G8 csoport 2013 júniusában, az észak-írországi Lough Erne partján megtartott csúcstalálkozóján javasolta őt Barack Obama amerikai elnöknek a feladatkörre. Az orosz elnök azzal az ötlettel állt elő, hogy legyen Seagal Oroszország kaliforniai és arizonai tiszteletbeli konzulja, aki ekképpen közvetítő lehetne a Kreml és a Fehér Ház között is.
Obama azonban nem vette komolyan Putyint.
Putyin és Segal egyaránt 1952-es születésű, mindketten japán harcművészetek feketeövesei, és nagy becsben tartják egymást. A 90-es években sikeres amerikai színész 2013-ban nyíltan ki is jelentette, hogy "a világ egyik legnagyszerűbb, ha nem a legnagyszerűbb vezetőjének" tartja az orosz elnököt, akivel többször is mutatkozott. Steven Seagal a 2014-es ukrajnai orosz beavatkozást követően is védelmébe vette Putyint, sőt, elutazott az elcsatolt Krím félszigetre, Szevasztopolba is, az orosz elnök által pártfogolt Éjszakai Farkasok elnevezésű motoroscsoport találkozójára. Seagalt, akinek Putyin 2016 novemberében személyesen adta át az orosz útlevelét, tavaly kitiltották Ukrajnából. Seagal még a Kalasnyikov gépkarabélyok reklámarcaként is szóba került.