Seuso-kincs;Seuso-akták;

2018-08-06 11:27:16

Továbbra is homályban marad a Seuso-gyilkosság

Félretették a közel negyven éve megoldatlan bűnügy aktáját, a rendőrség azonban bármikor folytathatja a nyomozást.

A nyomozási határidő lejárta előtt a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) a nyomozást felfüggesztette – tájékoztatta a Magyar Hírlapot az ORFK Kommunikációs Szolgálata a Sümegh József meggyilkolásával kapcsolatban indított nyomozás állásáról. 

 Sümegh József ügyében az NNI emberölés bűntett elkövetésének gyanúja miatt folytatott nyomozást ismeretlen tettes ellen. A rendőrség korábban április végéig hosszabbította meg a nyomozást a Seu­so-kincseket megtaláló férfi halála ügyében. Mivel a nyomozás folytatásának lehetősége továbbra is fennáll, az ügy részleteiről nem is adtak bővebb tájékoztatást.

Sümegh Józsefet 1980-ban gyilkolták meg a Fejér megyei Polgárdiban -emlékeztet a lap. A haláleset körülményei több mint gyanúsak voltak: az akkor mindössze huszonnégy éves, leszerelés előtt álló sorkatonát két bőrszíjra felakasztva, térdre rogyva fedezték fel egy a település szélén található pincében.

Mellette egy kiásott gödröt találtak a nyomozók, ami vélhetően a Sümegh által korábban megtalált, később Seuso-kincseknek elnevezett római ezüst edénykészlet rejtekhelye lehetett. A vizsgálat akkoriban gyorsan lezárult, az ügyben öngyilkosságot állapítottak meg, ám a rendszerváltoztatást követően a Legfőbb Ügyészség újabb nyomozást rendelt el, amelynek során a rendőrség megállapította, hogy a korábbi helyszínelés színvonala nem volt megfelelő.

A nyomozás felderítette, Sümegh nagy értékű ezüstgyűjteményre tett szert, életének kioltásával kapcsolatban pedig a nyomozók arra jutottak, bizonyosan bűncselekmény áldozata lett. Sümegh József ugyanis amatőr kincskeresőként kutatta a római emlékeket, ismerősei szerint komoly pénzgyűjteménnyel is rendelkezett. Minden bizonnyal szenvedélye okozta a vesztét is: a kincseit elrabolták, kifosztói pedig életét is kiolthatták- olvasható a cikkben. 

A megtalált kincseknek jó időre nyomuk veszett, a nyolcvanas években előbb Nyugat-Euró­pában, majd az Egyesült Államokban tűntek fel. A magyar államnak, illetve az Orbán-kormánynak hosszas pereskedés és tárgyalássorozat végén a kincs ma biztosan ismert tizennégy darabját sikerült visszaszereznie és hazaszállítania. A kollekció jelenleg a Nemzeti Múzeumban tekinthető meg.