Az Európai Unió a tervek szerint nyomást gyakorolna azokra a tagországokra, melyek uniós útlevelet adnak az EU-n kívülről érkező befektetőknek. A cél, hogy az átvilágítási folyamatok szelektívebbé váljanak – írja a Politico.
A lap kiemeli, hogy több országban – például Cipruson és Máltán – nagyobb befektetésekért cserébe állampolgárságot, vagyis uniós útlevelet lehet kapni. Viszont ezen túl is, az uniós országok több mint felében van lehetőség arra, hogy tartózkodási engedélyt vegyenek nem uniós állampolgárok.
Már több alkalommal felhívták a figyelmet arra, hogy mindez komoly kockázatokat jelent, hiszen aki egyszer letelepedett, már szabadon utazhat a belső határok nélküli schengeni térség egyik országából a másikba. Az Európai Bizottság most „mély aggodalmának” adott hangot, és arra szólítja fel az érintett országokat, hogy fogadják el az EU pénzmosás elleni új irányelveit – erről Vera Jourová uniós igazságügyi biztos beszélt a Die Welt című német napilapnak.
A magyar kötvénybiznisz
Érdemes felidézni, hogy még májusban közösségi szabályokat követeltek az európai parlamenti képviselők a pénzért letelepedést és állampolgárságot kínáló, úgynevezett „arany-vízum” programok megrendszabályozására a képviselő-testület vitájában.
Az ülésen ritkán tapasztalt egység volt a jobb- és baloldali, illetve az EU-párti és EU-ellenes képviselők között: mindnyájan egyhangúan elítélték a letelepedési jogot, illetve állampolgárságot felelőtlenül áruba bocsátó tagállami gyakorlatokat.
Mint elhangzott, az uniós országoknak csaknem a felében bevezettek már valamiféle „arany-vízum” programot. Ezek közé tartozik a magyar letelepedési kötvénybiznisz is, amit többen felemlegettek. A hozzászólók főként azt kifogásolták, hogy a kétes hátterű kérelmezők a schengeni térség egészébe belépést biztosító állandó tartózkodási engedélyt kaphatnak.
Mint megírtuk, a kötvényeket korábban az Országgyűlés gazdaság bizottsága által kijelölt vállalkozások forgalmazták, amelyeknek busás haszna volt a programon, és amelyek kimutathatóan összefonódtak egyes kormányzati szereplőkkel.