Kanada;

2018-08-07 20:40:09

Komolyra fordult a szaúdi-kanadai vita szabadságjogokról

Szaúd-Arábia kiutasította a kanadai nagykövetet, befagyasztotta a kereskedelmi kapcsolatokat és leállította a Torontóba tartó légi járatokat is. Mindezt azért, mert Kanada fel mert szólalni az emberi jogi aktivisták bebörtönzése ellen.

Kanada mindig ki fog állni az emberi jogokért, ha bárhol a világon megsértik azt, a női jogok pedig emberi jogok, szögezte le első nyilvános, Szaúd-Arábiának címzett válaszában Chrystia Freeland kanadai külügyminiszter hétfőn. Az ottawai diplomácia arra reagált, hogy Szúad-Arábia hét végén visszahívta kanadai nagykövetét, egyben kiutasította Riyadból a kanadai nagykövetet, befagyasztotta a kereskedelmi kapcsolatokat és befektetéseket, majd a szaúdi állami légitársaság leállította a Torontóba tartó járatait is.

A diplomáciai feszültség azzal kezdődött, hogy pénteken a kanadai kormány a bebörtönzött emberi jogi aktivisták szabadon bocsátására szólította fel Szaúd-Arábiát. Az olajkirályság ezt belügyekbe való beavatkozásnak minősítette, és szokatlanul drasztikus intézkedéseket foganatosított. A szaúdi külügyminiszter azt hangsúlyozta, Kanada hamis információk alapján lépett fel. Biztosította a nemzetközi közvéleményt hogy minden letartóztatás szabályos volt, a szaúdi törvények alapján zajlott le és minden letartóztatott jogait tiszteletben tartják. 

A kanadai külügy azt követően emelte fel szavát, hogy múlt héten letartóztattak két újabb nőjogi aktivistát, köztük azt a Samar Badawirt is, akit 2012. március 8-án Washingtonban Michelle Obama akkori first lady és Hillary Clinton külügyminiszter jelenlétében tüntettek ki a Bátor Nők Nemzetközi Díjjal. Előtte, május 15-én 15 emberi jogi aktivistát tartóztattak le a szaúdi hatóságok, azóta nyolcat kiengedtek. Legtöbbjükre súlyos börtönévek várnak a szaúdi törvények szerint, hiszen olyan vádakkal illetik, mint külföldiekkel való kapcsolattartás, amiért akár 20 év börtön is kiszabható. Samar Badawi testvérét például azért ítélték 10 év letöltendő börtönre és ezer korbácsütésre, mert a vád szerint az interneten megsértette az iszlámot. Nem történt hatósági visszaélés, a hatályos törvények szerint jártak el. A szaúdi igazságszolgáltatásban a korbácsütés is jogosan és szabályosan használt ítélet. 

A két partnere között kirobbant vita kapcsán az amerikai külügy egyelőre annyit nyilatkozott, hogy Washington részletes tájékoztatást kért Rijádtól az aktivisták fogvatartásáról. A Reuters hírügynökségnek nyilatkozva egy külügyi tisztségviselő leszögezte, az Egyesült Államok továbbra is arra ösztönzi Szaúd-Arábia kormányát, garantálja a tisztességes eljárást és tegye közzé a bírósági ügyek jogállásával kapcsolatos információkat.