gazdasági válság;FED;Európai Központi Bank;

Terelés

Az Európai Unió a menekültválság óta mintha a populista politikusok játszóterévé vált volna. Folyvást a bevándorlók okozta veszéllyel riogatnak. Ez természetesen fontos, de teljesen háttérbe szorul a lényeg. Ma már egy európai választás előtt nem az a kérdés, hogy egy adott párt milyen programmal rendelkezik, hanem hogy minél hangosabban, agresszívebben támadja a migránsokat, miközben a szavazók jó része még sosem látott bevándorlót.

Minthogy elterelik a figyelmet a valós problémákról, észre sem vesszük, hogy újabb válság közeleg. Ismét felsejlett a gazdasági és pénzügyi krízis réme. A mesterséges gazdaságélénkítés megszűnik, az Európai Központi Bank például jövő évtől leállítja eszközvásárlási programját. Feltehetően az Egyesült Államok által indított kereskedelmi háborúnak is csak vesztesei lesznek (amint Törökország példája mutatja), az amerikai jegybank, a Fed is aggodalmát fejezte ki ezzel kapcsolatban egy július elején közzétett jelentésében. 

A bizonytalanságot fokozza, hogy az amerikai ingatlanpiacnál lassulás következett be, Kínában viszont éppen az ingatlanárak irreális, évi több mint tíz százalékos emelkedése okozhat riadalmat. Igaz, Pekingben olyan hitelválság nem fenyeget, mint tíz éve az Egyesült Államokban, hiszen a lakások nagy részét nem hitelre veszik, ám az ingatlanlufi kipukkadása esetén pesszimistább jóslatok szerint akár 50 százalékkal is csökkenhetnek a lakásárak, és 10 billió dollár tűnhet el nyomtalanul.

Nemrégiben három prominens amerikai gazdasági szakember, Ben Bernanke korábbi Fed-elnök, valamint Timothy Geithner és Henry Paulson is figyelmeztetett arra: függetlenül attól, hogy a bankrendszer stabilabb, mint tíz éve, az amerikai gazdaság most nem lenne képes kivédeni egy gazdasági válságot úgy, mit akkor, mivel egy sor válságkezelési mechanizmus mára hatástalanná vált.

Egy évtizede láthattuk, a krízis okozta tüzet milyen nehéz eloltani. Ezért is óriási azon politikai erők felelőssége, amelyek csak a menekültválsággal foglalkoznak, és nem azzal, mi befolyásolja alapjaiban az emberek jövőjét.