Brennan tavaly januárban távozott posztjáról, miután még az előző, demokrata párti elnök, Barack Obama nevezte ki a Központi Hírszerző Ügynökség élére. Az amerikai szokások szerint a nemzetbiztonság csúcsvezetői hivatalukból való távozásuk után is megtarthatják azt a biztonsági igazolást, amire szükségük van bizalmas értesülések, minősített dokumentumok megismeréséhez. Ez szabad bejárást biztosít számukra a Fehér Házba, és kapcsolatot tarthatnak a magas rangú kormányzati tisztségviselőkkel. Így adott esetben az új kormányzat is igényt tarthat tapasztalataikra, kikérheti tanácsaikat, miközben a volt tisztségviselők saját javukra is kamatoztathatják bennfentes ismereteiket.
A Fehér Ház már korábban közölte, hogy tervbe vették a biztonsági igazolás megvonását olyan volt CIA-, illetve FBI-vezetőktől, nemzetbiztonsági tanácsadóktól, akik azzal a váddal illetik Trumpot, hogy politikájával az oroszoknak igyekszik kedvébe járni. E vádak legfőbb fogódzója az az amerikai hírszerzési megállapítás, hogy az orosz szolgálatok – egyenesen Vlagyimir Putyin elnök utasítására – igyekeztek beavatkozni a 2016-os amerikai elnökválasztási folyamatba, mégpedig oly módon, hogy segítsék a republikánus elnökjelölt, Trump győzelmét. Ennek jegyében kompromittáló értesüléseket helyeztek kilátásba a Trump-kampánycsapatnak Hillary Clinton demokrata jelöltről. A republikánus kampánycsapatnak az oroszokkal való esetleges összejátszását hivatott kideríteni Robert Mueller különleges ügyész hivatala.
Trump most a Wall Street Journalnek adott nyilatkozatában közvetlenül összekapcsolta Brennan igazolásának a megvonását az orosz kapcsolatot érintő vizsgálattal: azt állította, hogy Brennan felelős e vizsgálat – az elnök értelmezésében alaptalan boszorkányüldözés – elindításáért. Miután Trump nemrég Helsinkiben találkozott Putyinnal, a megbeszélés után az amerikai elnök arról beszélt, hitelt ad az orosz államfőnek, aki arról biztosította őt: szemben az amerikai hírszerzési állításokkal, Oroszország meg sem próbált beavatkozni az elnökválasztási kampányba. Az, hogy Trump eszerint inkább hisz az orosz elnöknek, mint saját kormánya hírszerzésének, Amerikában igen széles körben – és nem csupán demokratáknál – visszatetszést keltett. Maga Brennan egy ízben úgy fogalmazott: az elnök szavai hazaárulással érnek fel.