miniszterelnök;Ausztrália;bizalmi szavazás;Malcolm Turnbull;

2018-08-24 08:16:51

Elbukott az ausztrál miniszterelnök

Kemény politikai harc során veszített Malcolm Turnbull, akit a korábbi kincstárnok, Scott Morrison válthat a kormányfői poszton.

Lázadás – így jellemezte a Liberális Párt konzervatív képviselőinek forrongó elégedetlenségét korábban Malcolm Turnbull ausztrál kormányfő. Aki nem tudta kezelni a rebelliót, így hamar megoldódott az ausztrál kormányválság, mivel Turnbull miniszterelnök rövid úton lemondott. Miután a kontinensnyi államban a kormányzó párt elnöke a kormányfő, ezért a liberálisok éléről való távozása azt is jelentette, hogy a kabinet éléről is mennie kell. Utóda az eddigi kincstári miniszter, Scott Morrison lesz, aki egy párton belüli bizalmi szavazáson nemcsak Turnbullt, de az ausztrál kabinet belügyminiszterét, Peter Duttont egyaránt kiütve lett az ország új vezetője.

Malcolm Turnbull 2015 szeptembere óta állt a kormány élén. A mérsékelt politikust az utóbbi időben egyre több bírálat érte a liberálisok gyenge közvélemény-kutatási eredményei, valamint egy elveszített utóválasztás miatt. Az ausztrál kormány érezhető népszerűségvesztését jól mutatja, hogy –a mérések szerint az ausztrál Munkáspárt jó esélyekkel készülhet a 2019-es választásokra. A szoros exit poll eredmények kiélezték a belső feszültségeket: a napokban a liberális kabinet 13 minisztere jelentette be lemondását, Peter Dutton belügyminiszter pedig már korábban bizalmi szavazást kért a miniszterelnök ellen – igaz, akkor Malcolm Turnbull győzött vele szemben.

Ám mégis egyértelmű volt, hogy sorsa megpecsételődött, elvesztette többségét a frakcióban. Nem véletlenül deklarálta: ha még egy bizalmi szavazást kérnek ellene, akkor lemond a liberális párt elnöki posztjáról, sőt, távozik az ausztrál parlamentből is. Hogy képviselőségéről lemond, azt jelenti, utóválasztást kell tartani megüresedett mandátumért. Ez már csak azért is életbevágóan fontos a kabinet számára, mert a liberálisok egyetlen mandátumos többséggel rendelkeznek a törvényhozásban. Úgyhogy utódja nincs könnyű helyzetben, nem kizárt, hogy előrehozott választást irat ki.

Az új kormányfő, az 50 éves Morrison szintén a Liberális Párt mérsékelt szárnyához sorolható. (Az említett pártbéli hatalmi harcban azt az egyértelműen konzervatív Peter Dutton belügyminisztert győzte le, aki rendre a bevándorlók ellen hangolta a közvéleményt, igazi keményvonalas politikusként.) Igaz, bevándorlás-ügyben Scott Morrison sem újonc: 2007 óta vesz részt a parlamenti munkában és Tony Abbot kormányzása alatt épp bevándorlási miniszterként hozott kemény és sokszor kritizált migrációellenes lépéseket. A „stop the boats”-program keretében fékezte a tengeri úton történő bevándorlást, és fenntartotta az ausztrál kormány offshore, azaz országon kívüli menekülttáborait, ahol a VS.hu 2014-es cikke szerint embertelen körülmények között tartják fogva az ausztrál partokról visszaszállított bevándorlókat.