Görögország a héten került ki a hitelmegállapodás hatálya alól, a néhány éve szintén súlyos pénzügyi helyzetbe került Ciprus viszont hamar túljutott a válságon. A Szinergatiki bank csődje azonban azt mutatja, hogy a pénzintézetek helyzete mindmáig nem megnyugtató.
Komoly gondot jelent, hogy a rossz hitelek aránya mind a mai napig 45 százalékos, ez idézte elő a Szinergatiki bukását is. 2013-ban a kormányzat jelentős pénzügyi támogatást nyújtott a bankoknak. Több pénzintézet volt kénytelen fuzionálni egymással, a Szinergatiki ennek köszönhette, hogy a szigetország második legnagyobb bankjává lépett elő. A mentőakciót azonban nem koronázta siker, 2018 júliusában a betétesek tömegesen vették ki betétjeiket a bankból, így megismétlődött az, ami 2013-ban: felső határban szabták meg, mennyi pénzt lehet kivenni. A Szinergatikit két részre osztották, az adósságot egy rossz bankhoz irányították, a másik, piaci szempontból értékelhető részt beolvasztották a Helliniki Bankba.
A pénzintézet válsága kellemetlen emlékeket ébresztett a ciprusiakban, ugyanakkor az a veszély nem fenyeget, hogy megismétlődjék mindaz, ami öt éve történt. Bár a ciprusi mentőakció sikere mindenkit meglepett, arról kevesebb szó esett, hogy a megszorítások mennyire érzékenyen érintették a lakosságot. A nem biztosított bankbetétek mintegy 90 százalékát vették el. A betétek 100 ezer euróig biztosították, az afölötti részt a bankok megmentésére használták fel. A gazdaság összeomlott, ezrek vesztették el munkájukat, kivált azok, akik a pénzügyi szektorban keresték a kenyeret.
A megszorítások hatására azonban a lakosság nem lázongott, ami a görög és ciprusi politikai kultúra közötti különbségekre is visszavezethető. Cipruson a lakosság egységes, kivált a törökök 1974-es katonai beavatkozása óta, az emberek képesek voltak komoly áldozatokat hozni a javulásért. Ennek meg is lett az eredménye. Miközben 2013-ban 17 százalékos volt a munkanélküliség, ez mostanra 8,3 százalékra csökkent. 2017-ben a GDP növekedése elérte a 4 százalékot. A Szinergatiki válsága azonban azt mutatja, a pénzügyi szektor még meglehetősen sérülékeny.