kajak;Kozák Danuta;

Kárász Anna és Kozák Danuta mutatja aranyérmét a női kajak párosok 500 méteres versenyének eredményhirdetésén

- Kozák Danuta duplázott, megvédte címét Balaska és Birkás

A magyar versenyzők három aranyérmet szereztek a szombati döntőkben a kajak-kenu világbajnokságon.

Az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta kislánya tavalyi születése után parádésan tért vissza a vb-mezőnybe, előbb 500 méter egyesben, majd egy órával később Kárász Annával 500 méter párosban utasította maga mögé a riválisokat. A Balaska Márk, Birkás Balázs kajakos duó is nagyszerűen teljesített, 200 méteren győzött, ezzel megvédte címét.

Ezúttal közel ideális körülmények – 22 fok és viszonylagos szélcsend – várták a létesítményben a versenyzőket.

Az első döntőben, női kajak egyes 500 méteren a szám ötkarikás címvédőjéért, Kozákért szoríthattak a magyarok, a klasszis sportoló világbajnokságon 2015 után szerepel ismét. Az UTE 31 éves kajakosa a várakozásoknak megfelelően ezúttal az olimpiai bronzérmes új-zélandi Lisa Carringtonnal vívott nagy csatát, körülbelül 400 méterig együtt haladtak, de aztán Kozák világbajnoki teljesítményt bemutatva ellépett vetélytársától, és nagyszerű győzelmet aratott. Ez volt pályafutása 12. vb-aranya.

A folytatásban a szegediek 23 éves kenusa, Bodonyi András szállt vízre egy másik olimpiai számban, C-1 1000 méteren, de ő nem tudott beleszólni a dobogós helyek elosztásába. A délelőtti remek középfutamos produkcióját követően hetedikként zárt. Győzött – sorozatban negyedszer – a német Sebastian Brendel.    

Forrás: MTI/Kovács Tamás

Bodonyival ellentétben a 21 éves algyői kajakostól, a friss Eb-ezüstérmes Kopasz Bálinttól dobogós helyezést remélt a szakvezetés – és maga a sportoló is –, ő tavaly ötödik lett a szakág királyszámában, 1000 méter egyesben. Az óvatos kezdés után jól hajrázott ugyan a magyar, de ez ezúttal nem volt elég az éremhez, végül negyedik lett a hazaiak kedvence, Fernando Pimenta, a német Max Rendschmidt és a cseh Josef Dostál mögött. A közönség nagy örömére Pimenta, a vb arca szinte végig vezetve fölényes győzelmet aratott.

Nem sikerült az éremszerzés a győriek 24 éves kenusának, Balla Virágnak sem, aki nagy küzdelemben maradt le a dobogóról az új olimpiai számban. Az élen a címvédő Laurence Vincent-Lapointe csak az órával harcolt, mögötte azonban öldöklő csata zajlott a további helyezésekért. A második helyen végül az orosz, a harmadikon pedig holtversenyben a lengyel és a fehérorosz kenus futott be, Ballának pedig az Eb-bronz után most az ötödik hely jutott.

A következő két fináléban, K-2 200 méteren címvédésért szállt vízre a magyar egység, előbb a nőknél Hagymási Réka és Szabó Ágnes, majd a férfiaknál Balaska és Birkás. Hagymásiék jól versenyeztek most is, de ezúttal ez kevés volt ahhoz, hogy dobogóra állhassanak, szoros befutó végén negyedikek lettek. Az egyformán 21 éves Balaska és Birkás kettőse aztán nemcsak jól, hanem egyenesen parádésan szerepelt a fináléban. Kilőttek a rajtból, százig jelentős előnyre tettek szert, s a táv második felére is maradt muníciójuk. Bár az utolsó métereken a riválisok megközelítették őket, ezen a távon jelentősnek mondható előnnyel elsőként haladtak át a célvonalon, ezzel megvédték a címüket.

Forrás: MTI/Kovács Tamás

A következő fináléban aztán újabb magyar aranyesély kínálkozott: egy órával az egyes befutója után ugyanis ismét vízre szállt Kozák Danuta, aki idén ült össze Kárász Annával, aki a tavalyi évet hozzá hasonlóan kihagyta, vállsérülés miatt. Otthon a duó nagyon jó időket evezett, s itt, az előfutamban is meggyőző teljesítményt nyújtott. Ahogy csütörtökön, most is az új-zélandiak címvédő egysége volt a legnagyobb ellenfél, ez a két duó szinte fej fej mellett haladt végig. Kozákék aztán a hajrában megelőzték az addig vezető Carringtont és Ryant, de a két egység izgalmas befutó után szinte egyszerre ért be a célba. Eltelt néhány pillanat, amíg kiírták a végeredményt, s ennek a magyarok örülhettek: 23 ezredmásodperces különbséggel övék lett a diadal. A két versenyző később még a négyes tagjaként is érdekelt lesz a vb-n.

Zárásként a férfi kenunégyes – Kiss Balázs, Kiss Tamás, Sarudi Pál, Takács Mihály – nyolcadik lett 500 méteren, majd az 1000 méteres kajaknégyes – Tóth Dávid, Ilyés Róbert, Bogár Gábor és Ceiner Benjámin – hatodikként futott be a nyolchajós fináléban.

A többi döntőt a vasárnapi zárónapon rendezik, szombat délután még 200 és 500 méteres elő- és középfutamokra kerül sor, ezekben nyolc magyar egység száll vízre.

A további program magyar idő szerint:

vasárnap:

200 és 500 méteres középfutamok 11.00

200 és 500 méteres döntők 13.00

5000 méteres döntők 16.00

Jól kezdett a két 500-as kajaknégyesA magyar férfi és női 500 méteres kajaknégyes is magabiztos előfutam-győzelemmel kezdte meg szereplését a kajak-kenu világbajnokságon. A férfiak – Tótka Sándor, Dudás Miklós, Molnár Péter és Kuli István – elsőre ugyan kiugrottak, de a visszalövés után másodszorra is jól jöttek el a rajtból, és végig vezetve, a célba közel egy hajóhossz előnnyel érkezve nyertek. Korábban a nagy rivális németek és spanyolok is megnyerték előfutamukat, így a magyarokhoz hasonlóan ők is kihagyhatják a középfutamot, s készülhetnek a vasárnapi döntőre. A Kárász Anna, Kozák Danuta, Medveczky Erika és Bodonyi Dóra alkotta női kvartett – amelynek mind a négy tagja szerzett már legalább egy aranyérmet Montemorban – ugyancsak megspórolta magának a második fordulót, az előfutamban félgőzzel elért első hely után ugyanis máris finalista. A Hajdu Jonatán, Fekete Ádám kenus duó is előfutamozott fél kilométeren, második lett, s ebben a számban ez ugyancsak döntőt ért. A 200 méteres előfutamokból ugyanakkor egyik magyar egység sem tudta egyből a döntőbe verekedni magát, igaz, Lucz Dórának és a korábban Balaska Márkkal párosban aranyérmes Birkás Balázsnak (mindkettő K-1) erre nem is volt lehetősége. Birkás ezzel együtt megnyerte futamát, míg Lucz másodikként ért be a címvédő és olimpiai bajnok új-zélandi Lisa Carrington mögött. Ők ugyanúgy a középfutamban folytatják majd vasárnap délelőtt, mint az első pályáján negyedik Korisánszky Dávid (C-1) és a szegediek vb-újonc duója, a hatodik hellyel bemutatkozó Nagy Bianka és Molnár Csenge (C-2). Utóbbi két számban az első három hely automatikus fináléba kerülést ért.

Egy szövetségi kapitánynak nem a legnagyobb neveknek, hanem a legjobb állapotban lévő futballistáknak kell lehetőséget adnia – szögezte le.