szovjet emlékmű;koszorú;koszorúzás;Németh Szilárd;

2018-08-26 16:12:55

Magyar és szovjet hadisírokat „szentelt meg” Németh Szilárd

A honvédelmi államtitkárrá avanzsált Németh Szilárd Lezsák Sándorral koszorúzott a csólyospáli temetőben, aztán az Orosz Konföderáció követségi tanácsosa mellett a síron túli megbékélésről beszélt.A honvédelmi államtitkárrá avanzsált Németh Szilárd Lezsák Sándorral koszorúzott a Csólyospáli temetőben, aztán az Orosz Konföderáció követségi tanácsosa mellett a síron túli megbékélésről beszélt.

„Csólyospáloson egy magyar és egy szovjet felújított hadisírt szenteltünk meg Lezsák Sándorral, az Országgyűlés alelnökével, Á. Fúrús János polgármesterrel és az orosz föderáció képviselőivel szentmisét követően katonai tiszteletadás mellett” - írta Facebook-oldalán Németh Szilárd.

A parlamenti államtitkár arról nem tett említést, hogy a szentelést egy pap végezte, így bejegyzéséből úgy tűnhet, hogy neki, vagy említett társainak ehhez is jogosultsága van - csak az oldalra feltöltött képekről derül ki, hogy az eseményen két lelkipásztor is részt vett.

Az MTI összefoglalója szerint Németh arról beszélt a koszorúzással kísért megemlékezésen, hogy, a II. világháborúban a hazánkban elesett katonák emlékét mindenkor tiszteletben tartják, azokét is, akik egykor ellenünk harcoltak.

Az államtitkár szerint fontos azoknak is megadni a végtisztességet, akik azt évtizedekig nem kaphatták meg, és jeltelen sírokban nyugodtak. Nem teszünk különbséget a hazánk területén nyugvó katonák között, minden nemzet fiai egyaránt megérdemlik a végső nyugalmat - mondta Németh Szilárd.

Emlékeztetett arra is, hogy Magyarországon több mint százezer szovjet, több tízezer német, és több ezer bolgár, román, és sok más nemzetiségű katona halt meg. Az ünnepségen részt vett Afonina Alla, az Oroszországi Föderáció nagykövetségének tanácsosa , aki hozzátette, közel százezer szovjet katona hunyt el magyar területen, és mintegy hatvanezernek a nevét még ma sem tudják.

Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke szerint ez a nap a megbocsátás, a közös gyász, a közös megemlékezés és a közös imádság napja. Mint mondta, az elhunyt katonák nem ellenségek, ezért meg kell adni nekik azt a végtisztességet, amit joggal várunk el, és joggal kapunk meg szerte a világban, a Kárpát-medencében és azon túl. 

Á. Fúrús János, Csólyospálos polgármestere elmondta, két éve vetődött fel a sírfelújítások gondolata, amit Lezsák Sándor javasolt és a Nemzeti Fórum Egyesület is támogatott. Hozzáétette: azt még kutatni kell, kik voltak azok a magyar és szovjet katonák, akik 1944 őszén, a község környékén vívott harcokban haltak meg.

A szovjet katonai síron ez a felirat áll: „A magyar nép szabadságáért életüket áldozó szovjet katonák emlékére.”