Tudomány;Hold;

2018-09-03 12:12:00

Holdporból "épülhet" állandó állomás

Európai kutatók holdpor-szimulánsok felhasználásával azon dolgoznak, hogy előbb-utóbb házakat lehessen építeni a Holdon.

A Hold felszínét szürke, finom, egyenetlen felületű szemcsés por borítja, ami ideális anyag a téglakészítéshez. Össze lehet törni, el lehet égetni és össze is lehet nyomni - írta a Csillagászat.hu.

Szilárd tömbök készíthetők belőle, amelyekből utakat, indítóállásokat vagy lakóhelyeket lehet építeni, amelyek megvédik az űrhajósokat a kíméletlen holdi környezettől. Európai kutatócsoportok szerint a holdpor felhasználásával elérhetővé válhat egy állandó holdi állomás létesítése, megtörve egyúttal a földi nyersanyagoktól való függést is.

A Holdat borító por szilikátokból álló bazaltos anyag, amely igen gyakori olyan planetáris testeken, amelyeken volt, vagy jelenleg is van vulkanizmus.   

Körülbelül 45 millió évvel ezelőtt a mai Köln környékén számos kitörés történt. A közeli European Astronaut Centre (EAC) kutatói a területen található vulkanikus port a holdporral elég jól egyező összetételűnek találták. És belőle bőven. Ennek, a holdport helyettesítő “Európában előállított” anyagnak már neve is van: EAC-1. A Spaceship EAC kezdeményezés résztvevői is ezzel az anyaggal dolgoznak, új technológiákat fejlesztenek, illetve jövőbeli holdkutatási projektekre vonatkozó terveket szőnek.

Az egyik Spaceship EAC alprojekt azzal foglalkozik, hogyan lehetne kivonni az oxigént belőle, és arra felhasználni, hogy az űrhajósok hosszabb ideig tudjanak a Holdon tartózkodni.