palesztin;

2018-09-03 07:00:00

Washington humanitárius válságot kockáztat

Nem a levegőbe beszélt Donald Trump amerikai elnök, mikor azt ígérte, nem önti számolatlanul az adófizetők pénzét olyan szervezetek és országok megsegítésébe, melyek ellenségesek az Egyesült Államokkal szemben. 

Ennek szellemében pénteken bejelentették, hogy elzárják a pénzcsapokat az ENSZ palesztin menekülteket támogató szervezete (UNRWA) számára, vasárnap megerősítették, hogy Pakisztántól megvonják - ez még a kongresszus jóváhagyására vár - a 300 millió dolláros segélyt, amiért az ország képtelen megküzdeni a terrorizmussal, de korábban még az ENSZ finanszírozásához való hozzájárulást is alaposan lecsökkentették.

Washington 355 millió dollárt, az UNRWA teljes költségvetésének jó harmadát állta 2016-ban, kihátrálásuk tehát működésében, sőt létezésében is fenyegeti a szervezetet. Az Egyesült Államok gondja a főként oktatással, élelmezéssel, egészségügyi ellátással foglalkozó intézménnyel, hogy az UNRWA hosszú ideje rosszul gazdálkodik a pénzével, és még inkább az a gyakorlat, hogy a szervezet nem csupán az 1948-as illetve az 1967-es háború során elmenekülő palesztinokat ismeri el menekültként, de az ő leszármazottjaikat is. Washington álláspontja szerint ez az „öröklődés” egyedülálló a világon, így az ötmillió helyett csak ötszázezer menekültet ismernek el. És bár az Egyesült Államok állítja, hogy az ügy nincs összefüggésben az izraeli-palesztin viszonnyal, valójában a teljesen befagyott béketárgyalások egyik kulcskérdése a menekültek visszatérésének lehetősége a mai Izraelbe, márpedig nagyon nem mindegy, hogy hány emberről van szó.

Közben az UNRWA arra figyelmeztetett, hogy a lépésnek súlyos következményei lehetnek: az oktatás és szociális ellátás nélkül maradó fiatalok könnyen a szélsőségesek felé fordulhatnak. Fonák módon azonban elképzelhető, hogy még több pénz is érkezik majd a palesztinokhoz, hiszen Washington attól nem zárkózott el, hogy más csatornákon segélyezzen, a kiesett összeg pótlására pedig máris jelentkezett többek között Németország és néhány arab állam.

Az Európai Unió még szombaton arra kérte Washingtont, gondolja újra döntését, de mint nem először az utóbbi hónapokban, ezúttal is sikertelenül. Az uniós diplomáciai szolgálat közleménye hangsúlyozta, még a szeptemberi ENSZ közgyűlés előtt az EU egyeztet a nemzetközi partnerekkel és mindent megtesz annak érdekében, hogy hosszú távú, fenntartható, hatékony támogatást lehessen biztosítani a palesztinoknak, mindenekelőtt az erre a célra létrejött ENSZ szervezete, az UNRWA révén. A nemzetközi közösség humanitárius válságtól tart. 

Washington döntését az EU, az ENSZ és az UNRWA, valamint a palesztin szervezetek bírálták, Benjamin Netanjahu viszont üdvözölte. Az izraeli kormányfő úgy értékelte, hogy a palesztin támogatás megvonása a béke felé mozdítja el a közel-keleti térséget. Mint fogalmazott, negatív hatása nem lesz, csupán pozitív, mert eddig is „épp az tartotta fenn a konfliktust, hogy reménytelenül igyekeztek visszatelepíteni a menekültek leszármazottait”.