oktatás;Budapest;lakhatás;

Illusztráció

- Luxus lett a fővárosi oktatás - Ennyit kell dolgozni egy pesti albérletért

A közép-európai fővárosok közül Budapesten kerül a legnagyobb erőfeszítésbe lakhatáshoz jutnia egy diáknak.

A budapesti albérletárak robbanásszerű emelkedése ismét felhívta a figyelmet az egyetemi tanulással járó költségekre - írja a Pénzcentrum.hu. A költségek fedezéséből nem csak a szülők, de maguk a diákok is kiveszik részüket: legtöbben diákmunkát vállalva biztosítják megélhetésüket

Budapest és a környező országok fővárosainak albérletárait hasonlították össze a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. megbízásából készült kutatás során. Azt számolták ki, hány órát kell dolgoznia egy egyetemistának ahhoz, hogy fedezni tudja a lakhatást egy garzonban.

A kutatásban legalább 25 négyzetméteres, egyszobás, 1-4. emeleti, bútorozott garzonlakások árait hasonlították össze Budapesten, Bukarestben, Pozsonyban, Prágában, Varsóban és Bécsben. Keresetként a legtipikusabbnak vélt diákmunkát vették alapul, vagyis a helyi gyorséttermi munkabérrel számoltak.

A felmérésből kiderült, a legtöbbet Budapesten kell dolgoznia egy egyetemistának pusztán a lakhatásért: 179 munkaórát.

Ezt követi a sorban Varsó, ahol 175 órányi, illetve Prága, ahol 163 munkaórából jön ki egyedül egy egyszobás lakás. Az átlagban legdrágábban albérletet kínáló Bécsben kell ellenben a legkevesebbet, mindössze havi 97 órát dolgozni egy garzonért, minthogy ott jóval magasabbak a fizetések.

Bár éppen a magas albérletárak miatt, meglehetősen ritka, hogy egy egyetemista valóban egyedül vegyen ki egy lakást, az adatok így is mutatják, milyen nehézségek állnak a Budapesten tanulni vágyó fiatalok útjában.

(Infogram: Pénzcentrum.hu)

A vállalat közlése szerint Mészáros Csaba felajánlotta 99 százalékos tulajdonrészét, de az MKB nem fogadta el a javaslatot.