labdarúgás;videóbíró;

2018-09-05 13:00:00

Futballozni szeretnénk, nem kártyashow-t nézni – videóbíró a Bundesligában

A korábbi FIFA-játékvezető, Wolfgang Stark lett az áldozata a német labdarúgó-bajnokságban a játékvezetők munkáját segítő VAR-rendszer reformjának.

A videóbíró borzolta a kedélyeket a Bundesligában augusztus utolsó hétvégéjén a nyitó fordulóban. A szezon első meccsén, a Bayern München-Hoffenheim találkozón Franck Ribéry esett át a tizenhatoson belül az elé vetődő, de a bajorok játékosától elforduló védőn, a müncheniek mégis tizenegyest kaptak.

„Jobb lett volna, ha a videóbíró otthon marad” – dühöngött a 3-1-es müncheni sikerrel végződött mérkőzés után Julian Nagelsmann, a Szalai Ádámot is foglalkoztató Hoffenheim vezetőedzője a lefújást követően.

Szintén az első fordulóban a Wolfsburg-Schalke 04 mérkőzésen a játékvezető a 66. percben a gelsenkircheni védő, Matija Nastasic szabálytalanságáért sárga lapot adott, majd a videóbíró jelzése és a felvétel megtekintése után pirosra módosította az ítéletet. Három perccel később a wolfsburgiak játékosa, Wout Weghorst az ellene elkövetett szabálytalanság után úgy kelt fel a földről, hogy fejével felöklelte ellenfelét. A játékvezető itt a piros lapot szedte elő, azonban a videóbíró ezúttal is közbeszólt, az elsőre kiállított futballista pedig megúszta sárgával. 

„Komolytalan az egész, a játékvezető és a videóbíró bohóckodnak a lapokkal, a negyedik bíró pedig engem akar elzavarni a kispadtól, amikor azt mondom neki, hogy futballozni szeretnénk, nem pedig kártyashow-t nézni” – bosszankodott Domenico Tedesco, a Schalke 04 trénere.

A wolfsburgi találkozón Wolfgang Stark, korábbi FIFA-játékvezető volt a videóbíró, akinek munkájára Lutz-Michael Fröhlich (szintén nemzetközi bíró volt), a videóbírók főnöke bizonytalan ideig nem tart igényt.

„Az első bajnoki fordulóban a videóbíró sajnos csúfos vereséget szenvedett – mondta Fröhlich, a ZDF állami televízióban. – Wolfgang az egyik legjobb videóbírónk, a tavaszi szezonban őt foglalkoztattuk a legtöbbször. A pihentetése üzenet mindenkinek, hogy nagyon oda kell figyelni ennél a munkánál. Abban hibázott, hogy rutinja, tapasztalata révén sugallta a fiatalabb játékvezetőnek, hogy mit tegyen, ezzel pedig túllépte a hatáskörét. Ettől a véleményem nem változik, Stark az egyik legjobb német videóbíró.”

Fröhlich szerint a nyitó fordulóban „túlpörögtek” a videóbírók, a többi mérkőzésen is túl gyakran avatkoztak közbe.

„A szezon előtt elmondtuk, úgy kell működnie a rendszernek, mint az oroszországi világbajnokságon, ahol nagyon jól teljesített a videóbírós rendszer – emelte ki Fröhlich. – Akkor kell a játékvezetőnek jelezni, ha a videóbíró biztos benne, a felvételeket látva a bíró megváltoztatná korábbi döntését. Illetve szabálytalan gólnál, kiállítást érő szabálytalanságnál, ha ezeket a játékvezető nem látta. Az első fordulóban azonban elmaradt szabadrúgás miatt is a játékvezető fülére szóltak, és hiába volt igaza a videóbírónak, a rendszernek nem az a célja, hogy minden tévedést kiszűrjön, hanem a mérkőzést döntően befolyásoló játékvezetői hibákat szüntesse meg. A kettő nem ugyanaz.”

A múlt héten a játékvezetők és a videóbírók számára is extra továbbképzést tartottak Kölnben. A videóbírók főnöke elmondta, az első fordulóban tíz esetben avatkozott közbe rosszul vagy fölöslegesen a videóbíró, ezeket az eseteket elemezték, és mindenki több oldalas írásos tájékoztatást kapott arról, hogyan kell a rendszert használni. 

„A múlt hétvégén szerencsére sokkal jobb volt a helyzet, a kilenc meccsen összesen ötször szólt közbe a videóbíró, minden esetben jogosan, két esetben elsőre megadott gólnál jelezte, hogy a találat lesről született, így kell működnie a rendszernek minden fordulóban” – jelentette ki a videóbírók vezetője.