Európai Unió;Nagy-Britannia;Brexit;

2018-09-04 19:44:00

Nagy-Britannia felkészül a megállapodás nélküli Brexitre

Dominc Raab ettől függetlenül úgy véli, jelentős előrelépés történt több sarkalatos fontosságú területen.

Nagy-Britannia felkészülten várja majd a Brexitet, vagyis EU-tagságának megszűnését, abban az esetben is, ha lesz megállapodás a kilépés feltételeiről az Európai Unióval, és akkor is, ha nem – mondta kedden az MTI tudósítása szerint a brit Brexit-ügyi miniszter.

Dominc Raab a londoni alsóház képviselőit tájékoztatta a parlament nyári szünete alatt lezajlott egyeztetésekről és az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalójával, Michel Barnier-val folytatott legutóbbi tárgyalásairól.

Raab kijelentette: London kompromisszumkészséget tapasztal az európai tárgyalópartnerek részéről, és éppen ezért valószínűtlen, hogy Nagy-Britannia megállapodás nélkül lesz kénytelen kilépni az EU-ból. A miniszter szerint jelentős előrelépés történt több sarkalatos fontosságú területen a sima és zökkenőmentes átmenet érdekében, és „látótávolságban van” a megállapodás az EU-val.

Raab szerint „természetesen lennének bizonyos kockázatai” a megállapodás nélküli Brexitnek is – e kijelentését hangos és gúnyos nevetés fogadta az ellenzéki padsorokból –, ám a brit kormány a nyáron már kidolgozta azt átfogó készenléti csomagtervet, amely erre az eshetőségre is felkészíti a brit gazdaságot és a közszférát.

Súlyos következményekre figyelmeztetnek

Független londoni elemzőműhelyek szerint azonban mindenképpen súlyos következményei lennének, ha Nagy-Britannia úgy lép ki az unióból, hogy nem jut megállapodásra az EU-val a Brexit utáni kapcsolatrendszer feltételeiről.

A The UK in a Changing Europe (Az Egyesült Királyság a változó Európában) nevű, elsősorban az Európai Unió és Nagy-Britannia gazdasági-kereskedelmi kapcsolatrendszerének kutatására szakosodott londoni elemzőműhely éppen előző nap ismertetett 34 oldalas tanulmánya felidézi, hogy a 2008-ban elhatalmasodott pénzügyi válság idején a brit pénzügyi rendszer kis híján összeomlott, és csak a Bank of England – a brit jegybank – által a bankrendszerbe juttatott likviditásinjekció akadályozta meg a teljes csődöt.

A ház szerint azonban ezúttal nincs olyan intézmény, amely ugyanígy készen állna a kereskedelmi rendszer megvédésére megállapodás nélküli Brexit esetén, és ebben a helyzetben egyértelműen lehetséges – bár nem elkerülhetetlen – súlyos recesszió kialakulása a brit gazdaságban.

Keddi parlamenti tájékoztatójában azonban Dominic Raab kijelentette: jóllehet a konzervatív párti brit kormány célja nem a megállapodás nélküli Brexit, de ennek is lennének „bizonyos előnyei”. A miniszter ezek közé sorolta, hogy a brit kormány ebben az esetben azonnal teljes körű ellenőrzést gyakorolhatna például a bevándorlás felett, és hamarabb véget érnének pénzügyi hozzájárulási kötelezettségei az EU költségvetéséhez.

Az ellenzéki Munkáspárt árnyékkormányának Brexit-ügyi miniszterjelöltje, Sir Keir Starmer válaszában felelőtlennek nevezte Raab hozzáállását. Starmer szerint „senkit nem lehet átverni” azzal, hogy a kormány igyekszik kedvező színben beállítani a megállapodás nélküli Brexit lehetőségét.

A munkáspárti politikus kétségbe vonta, hogy elérhető-e megállapodás a kilépési feltételekről, tekintettel arra, hogy az Európai Bizottság az októberi EU-csúcsig szeretné lezárni a tárgyalásokat. Raab a minap egy BBC-interjúban mindazonáltal egyenes utalást tett arra, hogy a tárgyalások „túlcsúszhatnak” e határidőn.

Múlt héten Michel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-főtárgyalója beszélt arról: fel kell készülni arra, hogy Nagy-Britannia úgy léphet ki az Európai Unióból, hogy addig nem sikerül megállapodást elérni. Barnier szerint – még akkor is, ha a rendezett kilépés a cél – az EU-nak mindenre fel kell készülnie, ennek pedig ez a forgatókönyv is a része. Megismételte, hogy a tárgyalások legérzékenyebb pontja az ír-északír határellenőrzés ügye, de lehetségesnek tartja a kérdés megoldását.

Korábban a brit miniszterelnök is a Barnier által említett lehetőséget boncolgatta. Mint megírtuk, Theresa May közölte: „az sem jelentené a világ végét”, ha Nagy-Britannia úgy lépne ki jövőre az Európai Unióból, hogy addig nem sikerült megállapodást elérni a jövőbeni kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokról. Mint mondta, továbbra is úgy gondolja, hogy egy esetleges rossz megállapodásnál az is jobb, ha nem születik megállapodás az EU-val a brit uniós tagság március végén esedékes megszűnéséig.