Magát magas beosztású kormányzati embernek mondó névtelen szerző Donald Trumpot súlyosan elmarasztaló véleménycikkét közölte a New York Times.
Az ismeretlen az állítja, hogy ő is egyike azoknak az „ellenállóknak”, akik „belülről dolgoznak szorgalmasan” az amerikai elnök „legrosszabb hajlamainak” megfékezésén.
Trump gyávaságnak bélyegezte a lap véleménycikkét, szégyenletesnek nevezte annak megjelentetését, Twitter-bejegyzésében feltette azt a kérdést, hogy áruló van-e a Fehér Házban. Sajtótitkára, Sarah Huckabee Sanders pedig felszólította az ismeretlen szerzőt: ha valóban a kormányzatban dolgozik, mondjon le. A New York Timestól egyúttal bocsánatkérést követelt a névtelen cikk közléséért.
A névtelen szerző hangsúlyozta, hogy „nem balról” folytat ellenálló tevékenységet.
"Azt akarjuk, hogy sikeres legyen a kormányzat” – írta, és hozzátette: "az elnök viselkedése árt a köztársaság egészségének". Úgy festette le Trumpot, mint aki nélkülöz minden erkölcsi értéket, nem kötődik a szabad piac, illetve a véleményszabadság tradicionális értékeihez, a nemzetközi politikát illetően pedig autokraták és diktátorok a kedvencei, mint például Vlagyimir Putyin orosz elnök, valamint Kim Dzsong Un észak-koreai vezető.
A véleménycikk felvetette azt is, hogy az amerikai alkotmány 25. módosítása értelmében az alelnök a törvényhozás támogatása mellett átveheti a hatalmat, ha az elnök - aki egyúttal a hadsereg főparancsnoka - nem képes ellátni a hivatali teendőit. Leszögezte azonban azt is, hogy ő és a hozzá hasonló „ellenállók” nem akarnak alkotmányos válságot szítani.
„Sok Trump-kinevezett eltökélte, hogy megtesz minden tőle telhetőt a demokratikus intézmények megőrzése érdekében, és gátolja Trump téves indíttatásainak érvényre juttatását mindaddig, amíg csak hivatalban van” – fogalmazott a New York Times névtelen szerzője. Mint hozzátette, „az amerikaiaknak tudniuk kell, hogy vannak felnőttek is a szobában”.
Az Egyesült Államokban a most kezdődő őszre a választási kampány nyomja rá a bélyegét. A két elnökválasztás között félidőben, idén november 6-án esedékes választás során újraválasztják a szenátus egyharmadát és a teljes képviselőházat. A most kisebbségben levő demokraták a kongresszusi többség visszaszerzésében reménykednek, Trumppal pedig sok republikánus mindmáig nem volt hajlandó megbékélni.
Ebben a fokozódó kampánylégkörben jelent meg a New York Times véleménycikke – mindössze egy nappal azután, hogy ismeretessé váltak részletek Bob Woodward új könyvéből. A Richard Nixon elnök 1974-es bukásához vezető Watergate-botrány egyik felgöngyölítőjének műve Trump Fehér Házáról szól. A benne megszólaltatott volt – és állítólag jelenlegi – kormányzati tisztségviselők rendkívül negatívan nyilatkoznak az elnökről.