Brazília;

- Káosz és késelés a brazil elnökválasztási kampányban

Jelenleg az a szélsőjobboldali jelölt a legnépszerűbb, akire késsel támadtak egy rendezvényen. A Munkáspárt jelölt nélkül maradt egy durva korrupciós ügy miatt, tíz napjuk van kitalálni valamit.

Megkéselték egy kampányrendezvényen a brazil elnökválasztás első fordulójának favoritját, Jair Bolsonaro szélsőjobboldali politikust. A brazil labdarúgó válogatott mezére emlékeztető sárga polóban lévő szélsőjobboldali politikust Juiz de Fora városban épp vállukon vitték és ünnepelték hívei, amikor egy 40 év körüli férfi rátámadt. A politikust megműtötték, túl van az életveszélyen, a kórház közleménye szerint állapota súlyos, de stabil.

A tragikus incidens azonban egyre komolyabban megkérdőjelezi az október 7-i parlamenti, tartományi kormányzói és elnökválasztás zavartalan lebonyolítását.

Bolsonaro a szélsőjobboldali Szociálliberális Párt elnökjelöltje, visszavonult katonatiszt, aki több mint három évtizede jelen van a politikai életben. Az, hogy most ő a legnépszerűbb elnökjelölt, már önmagában jelzi a brazil politikai élet gondjait. A politikus ugyanis közismerten nagy híve a katonai diktatúrának, gyűlöletre és nemi erőszakra való uszító beszéde miatt eljárás van folyamatban ellene a legfelsőbb bíróságon. Kampányában kiemelt helyet kap a „törvényes rend erősítése”, ígéri a kábítószer-csempészet visszaszorítását, de a felvázolt módszerek nemigen különböznek a hírhedt fülöp-szigeteki vezető, Rodrigo Duterte módszereitől – azt hirdeti, hogy a brazil rendőrségnek lehetőséget kell adni arra, hogy belátása szerint végezhessen a csempészekkel és a többi bűnözővel. A szélsőjobboldali politikusra jelenleg 22 százalék voksolna első fordulóban, de egyelőre minden felmérés azt jelzi, hogy második fordulóban bármely jelölttel szemben alulmaradna.

Csakhogy egyre kevesebb az általánosan elfogadott és nagy támogatottságnak örvendő elnökjelölt. Az ország évtizedek óta legnépszerűbb politikusa, Luiz Inacio Lula da Silva volt elnök, a Munkáspárt jelöltje ugyanis börtönben ül április óta korrupció és pénzmosás vádjával, és ott is marad, annak ellenére, hogy az ENSZ emberi jogi tanácsa szót emelt az exelnök védelmében, arra kérve a brazil hatóságokat, hogy engedélyezzék részvételét a választáson. Kiálltak mellette az európai szocialisták is, Martin Schulz volt SPD és EP elnök személyesen látogatott el Lula börtönéhez a választási bizottság döntését megelőző napon, jelezve a brazil közvélemény és sajtó felé is az európaiak támogatását. A választási bizottságot mindez nem hatotta meg, csütörtökön elutasította Lula fellebbezését, így már biztosan nem vehet részt az elnökválasztási versengésben. A Munkáspárt pedig komoly gondban van, hiszen Lula volt a hivatalos jelöltje és legnépszerűbb politikusa, a másik korábbi elnök, Dilma Roussef ugyanannak a Petrobas botránynak a következtében bukott meg, mint Lula. Most 10 nap áll a párt rendelkezésére, hogy új jelöltet állítson, aki várhatóan Fernando Haddad volt Sao Pauló-i polgármester lesz. Ő kísérte Schulzot is brazíliai útján a napokban.

A most megkéselt Bolsonaro azt követően ugrott élre, hogy a bíróság kimondta az utolsó szót Lula ügyében. Addig ugyanis a veterán volt elnök 39, a szélsőjobboldali vezető pedig 19 százalékon állt. Hogy ki lehet a kihívója a második fordulóban, nyilván attól is függ, mennyire sikerül felfuttatnia a Munkáspártnak az új jelöltet.     

Az európai populisták megerősödésének veszélyeit mutatja, hogy Szlovéniában zavartalanul működhetett egy szeparatista csoport.