létszámleépítés;köztisztviselők;

2018-09-10 09:00:00

Levélben üzennek a közszolgák a leépítést tervező Fidesznek

Megdöbbentőnek tartják az állami alkalmazottak, hogy a képviselők fizetésemelést kaptak, miközben ők 10 éve ugyanannyiért dolgoznak.

Arra figyelmezteti a Fidesz-frakció tagjait a Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége (KSZSZ), hogy a beharangozott 15-20 százalékos, vagy a minisztériumoknál felröppent 40 százalékos leépítés csak akkor lehetséges, ha ezzel együtt csökkentik a feladatokat. A közszférában ugyanis sokfelé eleve létszámhiány van, egyre elviselhetetlenebb mennyiségű túlmunkát kell végezni a hivatalok dolgozóinak. A szakszervezet elnöke, Agg Géza a kormány napilapjának arra a hírére reagálva írt levelet Kocsis Máté frakcióvezetőnek, hogy a szerdán kezdődő velencei kihelyezett frakcióülésen - várhatóan csütörtökön - megvitatják a közszolgálati tisztviselők legújabb életpálya tervezetét és a létszámcsökkentés-ügyét.

A központi közigazgatásban dolgozók szakszervezeteinek szövetsége szeretné elérni, hogy a döntéshozók emlékezetéből ne essen ki, mi mindent nyeltek már le az alkalmazottak az utóbbi tíz évben. Az elnöki levél emlékeztet rá, hogy az Orbán-kormány 2014-ben még három részből álló közszolgálati életpálya modellt ígért, ami rögzítette volna a béremelkedés ütemét, lakhatási támogatást és speciális közszolgálati biztosítási rendszert adott volna a közszolgáknak 50 százalékos béremelés kíséretében. Az ötletből azonban azóta sem lett semmi. Közben viszont jogállásuk folyton változott, hol köztisztviselők, hol kormánytisztviselők, hol közszolgálati tisztviselők lettek, 2008 óta béreiket befagyasztották, így a 25 százalékos infláció és a megvont 13. havi bér következtében reálkeresetük 35 százalékkal csökkent. A jövő évi költségvetés tárgyalásakor a kormány 25 százalékos béremelést ígért 2019-re a központi közigazgatás dolgozóinak, csak épp azt felejtette el hozzátenni, hogy a béremelés fedezetét magának a szektornak kell kitermelni. 

A KSZSZ az új kormány megalakulása óta havonta levélben kérte a kancelláriaminisztert is, hogy üljenek le egyeztetni, de még csak választ sem kaptak Gulyás Gergely titkárságától. Pedig augusztus végén már erős mondatok szerepeltek az egyik neki címzett levélben, amelyben hangsúlyozták, hogy a nyári szabadságok alatt bejelentett nagyarányú leépítés terve sokkolta a dolgozókat. Különösen megdöbbentőnek tartják ezt az előtte elfogadott képviselői és miniszteri béremelések tükrében, miközben - ahogy fogalmaztak -  „a központi közigazgatás dolgozóinak tíz éve csak az ígérgetés és a riogatás jutott”.