A félmilliárd forint feletti tartozást felhalmozó adósokkal foglalkozott az a NAV-os osztály vezető, akit szeptember 6-án, munkahelyéről vittek el a Központi Nyomozó Főügyészség emberei - tudta meg a Blikk.
A bulvárlap megszólaltatta az egyik NAV-dolgozót is: a férfi szerint futótűzként terjedt a hír, hogy begyűjtötték az egyik nagyfőnököt, az azonban nem igaz, hogy bilincsben vitték el.
N. K. osztályvezetőként az úgynevezett VIP-adósokkal foglalkozott, hozzá tartozott ugyanis a kiemelt ügyek osztálya. Ez a csoport az 500 millió forint fölötti tartozást felhalmozó ügyfelek cégpapírjait vizsgálja. A magas beosztású revizort hivatali vesztegetés elfogadásának bűntettével gyanúsítják.
A főügyészség tájékoztatása szerint a NAV bűnügyi részlegével szorosan együttműködve több helyszínen, összehangolt akciót hajtottak végre: összesen öt embert hallgattak ki.
A Blikk úgy tudja, a gyanúsítottak között van egy másik olyan NAV-os is, aki – N. K.- hoz hasonlóan – tapasztalt szakembernek számít, hiszen hosszú évek óta a szervezetnél dolgozik.
A konkrét ügy ismerete nélkül nyilatkozó, az adóhivatal munkájában jártas szakértő szerint olyan hatalmas összegű ügyeknél, ahol már akár több százmillió forint a tét, nem ritka, hogy az adósok mindent megpróbálnak, hogy elkerüljék a fizetést és a büntetést.
– Meglepett ez az ügy, hiszen most már nagyon komoly szűrőkön megy át, aki ilyen pozícióba kerül a NAV-nál. Próbálkozások persze, állandóan vannak, de úgy látszik, még mindig van olyan, akit megszédít a pénz, amit zsebbe kaphat. Erről az esetről nem szeretnék semmit mondani, ám azt tudom, hogy korábbi ügyekben hogyan történtek a vesztegetések.
A lényeg, hogy az adós és a hivatal munkatársa nem is találkozik egymással: egy közvetítőn keresztül üzennek. Tegyük fel, hogy a munkatárs látja a számítógépén, mekkora tartozása van egy személynek. Üzen neki, hogy bizonyos feltételek mellett el lehet intézni, hogy töröljék az adósok listájáról. S láss csodát, pont annak a személynek a fellebbezését fogadják majd el a sok közül, és egyik napról a másikra volt, nincs tartozás! – magyarázta a névtelenséget kérő szakember.