oroszok;Donald Trump;

- Trump ma már büntetné a külföldi beavatkozást

A mai napig folyik a vizsgálat, hogy az oroszoknak köszönheti-e hivatalát az Egyesült Államok elnöke. Trump igazából nem tehet mást, előre menekült.

Bár Donald Trump amerikai elnöknek még mindig nem sikerült egyértelműen bebizonyítania, hogy nem az orosz beavatkozásnak köszönheti 2016-os választási győzelmét, most rendeletet írt alá a választásokba történő beavatkozások szankcionálásáról. Ennek értelmében büntető intézkedésekkel sújtják azokat a külföldi országokat vagy személyeket, illetve vállalatokat, amelyek megpróbálnak beavatkozni az amerikai választási folyamatba.

Az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója nem véletlenül emelte ki, hogy az elnök kézbe vette ezt az ügyet. John Bolton szerint Trumpnak nagyon fontos a választások és az alkotmányos folyamat sérthetetlensége. E közlés jelentősége mellett eltörpül az a bejelentése, hogy a szükségesnek vélt szankciók mértékére és formájára a külügyminisztérium és a pénzügyi tárca tesz majd javaslatot. Egy telefonon bonyolított sajtókonferencián azt is elmondta, hogy büntetni akarják az Egyesült Államokra vonatkozó dezinformációs és propagandaanyagok terjesztését is. Ehhez arra is szükség van, hogy az Országos Hírszerzési Igazgatóság (DNI) rendszeres ellenőrzéseket végezzen. A DNI vezetője, Dan Coats arról beszélt, jelenleg nem észlelik Oroszország részéről azt az intenzív beavatkozást, mint amit a 2016-os választások idején lehetett tapasztalni. Azt viszont nem zárta ki, hogy a novemberi választásokig ez még erősödhet. 

Emlékezetes, amerikai hírszerzési adatok szerint az oroszok beavatkoztak a 2016-os kampányba, s ennek jelentős szerepe lehetett abban, hogy a demokrata elnökjelölt, Hillary Clinton vesztett Trumppal szemben. A megválasztott elnök az idén nyáron Helsinkiben tartott csúcstalálkozó után viszont azt közölte, teljesen elhitte Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, hogy Moszkvának nem volt köze a számítógépes támadásokhoz. Emiatt Washingtonban újabb éles bírálatokkal kellett Trumpnak szembenéznie.

Az elnök helyzete amúgy sem látszik biztosnak. Többször is boszorkányüldözésnek nevezte azt a vizsgálatot, amelyet az orosz beavatkozás ügyében még mindig folytat Robert Mueller, különleges ügyész. Ráadásul a New York Timesban nemrég megjelent egy névtelen szerző cikke, amely kétségbe vonta az elnök vezetői képességeit. Trump az igazságügyi minisztérium vizsgálatát szorgalmazta, mert a szerző állítólag a Fehér Házban dolgozik. Bob Woodward, a The Washington Post tekintélyes publicistája viszont könyvet írt, s ebben az szerepel, hogy Donald Trump elnöksége "teljes idegösszeomlást" jelent Amerikának. 

A Vosztok-2018 elnevezésű gyakorlaton 297 ezer katona, 1000 légi jármű, 36 ezer harckocsi és egyéb harci jármű, valamint 80 hadihajó vesz részt két körzetben, ahol a kínai és a mongol haderő is képviselteti magát.