Jelentős szigorítást tervez 2019-től az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a műanyag zacskók és egyszer használatos műanyag eszközök kiszorítása érdekében - derül ki a minisztérium közleményéből. Várhatóan szeptember végén kerül nyilvánosságra az a jogszabálytervezet, amelytől a forgalmazott műanyag zacskók jelentős csökkenését várja a minisztérium, de a hosszútávú cél a teljes tiltás.
A műanyaghulladékok jelentős része újrahasznosítás helyett a lerakókba kerül, rosszabb esetben a környezetet szennyezi - a hosszú lebomlási idő miatt akár több száz évig. A természetbe kikerülő műanyag halálos veszély az azt megevő állatokra, de a műanyag szemcsék végső soron az élelmiszereinkbe és az ivóvizünkbe is.
Az ilyen termékekre Magyarország eddig is jelentős termékdíj megfizetését írta elő, amivel sikerült csökkenteni a forgalomban lévő műanyag zacskók számát. A termékdíj törvény módosításával várhatóan
tovább emeli az ITM a nagyon könnyű műanyag zacskók és a könnyű műanyag zacskók díjtételeit.
Ezek jellemzően a boltokban található „letéphető zacskók” és „csíkos szatyrok”. Ezen kívül
nő az egyszer használatos műanyag poharak, edények termékdíja és a kör tovább bővül az egyszer használatos műanyag evőeszközökkel, mint például a kanál, villa, kés, keverőpálca és a szívószál.
A környezetünkre különösen nagy veszélyt jelentő, oxidatív úton aprózódó műanyag zacskók forgalmazását a szaktárca várhatóan már 2019. július 1-től betiltja. Az ilyen zacskók gyártásánál olyan adalékanyagokat használnak, ami miatt a műanyag idővel kis részecskékre hullik szét, de nem bomlik le. Az aprózódás az összegyűjtést is lehetetlenné teszi, viszont megnő a műanyag táplálékláncba történő bekerülésének kockázata.
Addig is, a tervek szerint a műanyag zacskókra darabszámon alapuló termékdíjat kell fizetni, ami miatt a kereskedőknek jobban megérheti más alternatívát keresni a műanyagok helyett. A műanyag szatyrok kiváltására már számos alternatív megoldás ismert; kezdve a papírzacskóval, egészen a keményítő-alapú, biológiailag lebomló termékekig.
A tervezett intézkedésekkel Magyarország az Európai Unió több tagállamához hasonlóan, az egyes műanyagtermékek korlátozásáról szóló uniós irányelv-javaslatban foglaltak megvalósítására törekszik.