Novicsok;Salisbury;

A kép illusztráció

- Két ember rosszul lett egy salisbury-i étteremben, Novicsok-mérgezésre gyanakodtak

Egyelőre nem tudják, hogy történt-e bűncselekmény, de a rendőrség szerint semmi nem utal arra, hogy valóban az idegméreg-hatóanyaggal kerültek volna érintkezésbe.

Az MTI összefoglalója szerint a helyi mentőszolgálat vasárnap este riasztotta a rendőrséget, miután a Salisbury városában található Prezzo nevű étteremben a hatósági megfogalmazás szerint „egészségügyi incidens” történt. A területileg illetékes Wiltshire megyei rendőrség szerint egy nő és egy férfi lett rosszul. A Sky News hírtelevízió úgy tudja, hogy egyikük orosz. A hatóságok azonnal lezárták az éttermet és kordonokkal kerítették el a környék utcáit, a helyszínre pedig vegyvédelmi öltözetet viselő egységek is kivonultak.

A rendőrség hétfő hajnali tájékoztatása szerint a két beteget Salisbury kórházába szállították és kivizsgálták, de a vizsgálati eredmény alapján semmi nem utal arra, hogy Novicsok hatóanyaggal kerültek volna érintkezésbe.

A rendőrség a városban történt korábbi eseményekkel indokolta, hogy az összes sürgősségi szolgálat elővigyázatossági intézkedéseket tett a 40-es éveiben járó férfi és a 30-as éveiben járó nő rosszulléte után, mivel felmerültek olyan aggályok, hogy valamilyen ismeretlen anyaggal kerülhettek érintkezésbe.

Mindkét embert megfigyelésre a kórházban tartották, de az étterem közvetlen környezetét kivéve a kordonokat már eltávolították, és az ügyet a hatóságok már nem kezelik „jelentős incidensként”. A hétfői rendőrségi közlemény szerint ugyanakkor egyelőre nem világos, hogy történt-e bűncselekmény, és a vizsgálat még tart.  

Egyesítették a két nyomozást

Március elején katonai célokra is használható Novicsok hatóanyagtól szenvedett súlyos mérgezést Salisburyben lévő otthonában Szergej Szkripal, az orosz katonai hírszerzés volt ezredese, aki kettős ügynökként a brit külső elhárításnak (MI6) is dolgozott, és lánya, Julija Szkripal, aki éppen látogatóban járt nála.

A 66 éves Szkripalt hazájában 13 év fegyházra ítélték, de egy orosz-amerikai kémcsere keretében 2010-ben letelepedhetett Nagy-Britanniában, ahol brit állampolgárságot is kapott. A mérgezést lányával együtt túlélte, jelenleg mindketten ismeretlen helyen tartózkodnak.

London két orosz állampolgárt gyanúsít azzal, hogy meg akarták ölni az egykori kettős hírszerzőügynököt és lányát. A brit kormány szerint a merényletkísérlettel gyanúsítható két férfi az orosz katonai hírszerzés aktív ügynöke. Moszkva azonban folyamatosan tagadja, hogy köze lenne a Szkripal-ügyhöz.

Szeptember 6-án az amerikai, a német, a francia és a kanadai kormány egy, a brittel közös nyilatkozatban közölte: teljesen megbízik abban a brit megállapításban, hogy Szkripal-ügy két gyanúsítottja az orosz katonai hírszerzés ügynöke, és abban a brit kormányzati véleményben is, hogy az akciót szinte biztosan az orosz állam valamely magas szintjén hagyták jóvá. 

Júliusban két brit állampolgár, Charlie Rowley és élettársa, Dawn Sturgess is megbetegedett pontosan ugyanattól az idegméreg-hatóanyagtól, amelyet Szkripalék megmérgezéséhez használtak, miután Salisburyben megtalálták a méreganyagot tartalmazó, az elkövetők által nyilvánvalóan elhajított parfümös fiolát. Rowley felépült, élettársa azonban a kórházban elhunyt. A brit rendőrség egyesítette a két ügyben folytatott nyomozást.

Bűnösnek vallotta magát csalás céljából elkövetett összeesküvésben, valamint az igazságszolgáltatás akadályozásában Paul Manafort, aki Donald Trump 2016-os választási hadjáratát vezette egy ideig.