bíróság;Gulyás Gergely;Sargentini-jelentés;

2018-09-17 21:33:04

A kormány megtámadja a Sargentini-jelentést

Az Unió bíróságához fordul az EP-döntés miatt tiltakozó Orbán kabinet. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter szerint nem a kormány, hanem az Európai Parlament ellen kellene élesíteni a nukleáris 7-es cikkelyt.

A kormány az Európai Unió Bíróságán támadja meg az Európai Parlament (EP) Sargentini-jelentésről szóló szavazását, mivel azon a Lisszaboni Szerződéssel ellentétes módon a tartózkodó szavazatok figyelmen kívül hagyásával született kétharmados többség - jelentette be a kabinet döntését hétfőn Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

A tárcavezető szerint, az unió alapszerződése egyértelműen fogalmaz, amikor kimondja, a leadott szavazatok kétharmadára van szükség ahhoz, hogy az eljárás megnyugtató legyen, és mivel ez hiányzott, ezért tévesen állapították meg az eredményt; ezért nincs szükség az eljárás folytatására - írja az MTI

Gulyás Gergely emlékeztetett rá, hogy az Európai Parlament korábban nem bonyolított le hasonló szavazást, a házszabálya alapján pedig a tartózkodásokat a rendes eljárásokban lehet figyelmen kívül hagyni, a speciális eljárásokban azonban nem kell követni ezt a szabályt. A „nem kell követni” -nek azonban jogilag semmi értelme, az EP jogi bizottsága pedig már egyértelműen döntött a kérdésben: a tartózkodások nem befolyásolják szavazás eredményét.

Azt Gulyás is elismerte, hogy a magyar kormány keresetének nincs halasztó hatása, de hivatkozott rá, hogy a szavazás eljárásrendjét az unió soros osztrák elnöksége is kifogásolta. Ehhez képest az Osztrák Konzervatív Néppárt ep-képviselői egyöntetűen szavaztak igennel a Sargentini-jelentésre, élükön Sebastian Kurz kancellárral (akit ezért Orbán Viktor megbízhatatlan labancnak is nevezett).

A miniszter szerint  kormány tartalmilag sem tart semmilyen vizsgálattól, emellett valószínűtlennek tartja, hogy a tanácsban négyötödös többség alakulna ki,  az állam- és kormányfők között pedig biztosan nem lesz teljesen egyhangú döntés. 

Ráadásul egy az Európai Parlament által indított eljárás nem is zárulhatna a szavazati jog megvonásával, ebből is nyilvánvaló, hogy ez egy  nyomásgyakorlási eszköz Magyarországgal szemben - jelentette ki Gulyás. Szavai annyiban helytállóak, hogy a 7-es cikk szerinti eljárás több lépcsős folyamat, amiben a Sargentini-jelentés megszavazása csak az első lépcsőfok volt; de ez vezethet a Európa Bizottság, majd az Európai Tanács végleges döntési szintjéig.