Észak-Korea;béketárgyalás;Dél-Korea;Kim Dzsong Un;

Történelmi volt ugyan a keddi phenjani csúcs, de konkrét eredményeket ezúttal sem lehet felmutatni

- Csak játékot űz Kim Dzsong Un?

A dél-koreai elnök történelmi phenjani látogatásán meg kell győznie az északi diktátort, hogy ha békülni akar, végre konkrét intézkedéseket is be kell mutatnia.

Széles mosollyal és meleg öleléssel üdvözölte Kim Dzsong Un kedden az Észak-Koreába érkező déli elnököt, Mun Dzse Int. Volt ok az örömre, hiszen tizenegy év után utazott először dél-koreai vezető hivatalosan Phenjanba. A történelmi pillanathoz méltón ki is járt a diktatúrákban szokásos csinnadratta: a vörös szőnyeggel borított reptéren katonai zenekar, aranyos kisgyermekek, és népviseletbe öltöztetett, virágokat és zászlókat lóbáló kivezényelt tömeg mutatta meg, milyen is az észak-koreai vendégszeretet.   

Ez a felek harmadik találkozója április óta, és hogy ezúttal nem a határ menti kis faluban, Panmindzsonban, hanem az északi fővárosban került rá sor, már önmagában is jelzi az előrelépést. Mun Dzse In ráadásul nem egyedül vágott neki háromnapos látogatásnak, hanem egy vezető üzletemberekből álló kíséret élén, akiknek a feladata nyilván a nukleáris - és rakétatesztek miatt befagyasztott gazdasági együttműködés újjáélesztése lenne. Az elnök legfőbb célja pedig nem lehet más, mint hogy új lendületet adjon a békülési folyamatnak, konkrét intézkedésekben állapodjanak meg, és közvetítőként működve segítse a közeledést az Egyesült Államokkal. Ehhez viszont a kis lépések helyett végre egy nagy ugrásra is szükség lenne.   

A látványos mosolydiplomácia ellenére ugyanis nem sok változott azóta, hogy áprilisban majd májusban észak-déli egyeztetések kezdődtek, majd júniusban Szingapúrban az amerikai elnök és az észak-koreai vezető végre tárgyalóasztalhoz ült. Találkozhatott néhány szétszakított család, újra a nap 24 órájában éles a forródrót, a szöuli téli olimpián közösen is képviseltette magát a két ország, déli zenekarok léptek fel északon: korábban elképzelhetetlen haladás, de ettől még ugyanúgy fegyverek merednek egymásra a határ két oldaláról. Újabb rakétatesztekkel ugyan Phenjan nem borzolta a nemzetközi közösség idegeit, de az amerikai hírszerzési információk és az ENSZ jelentése szerint sem utal semmi arra, hogy Észak-Korea leállította volna nukleáris programját vagy interkontinentális ballisztikus rakétáinak fejlesztését.

Donald Trump már eddig is jelentős gesztusokat tett: előbb a találkozóval, később pedig mondvacsinált ürüggyel még egy Dél-Koreával közösen tervezett hadgyakorlatot is lemondott. Sőt, egyes pletykák szerint komolyan fontolgatta annak a lehetőségét is, hogy idővel kivonják az amerikai csapatokat Dél-Koreából. Cserébe Washington konkrétumokat szeretne látni: például a nukleáris fegyverek - és létesítmények pontos listáját, valamint bizonyítékokat arra, hogy a leszerelés megkezdődött. Amíg ez nem történik meg, addig amerikai részről újabb közeledésre aligha lehet számítani, nem véletlen, hogy múlt hónapban Mike Pompeo külügyminiszter phenjani útját is lemondták.   

Most tehát Kim Dzsong Un oldalán pattog a labda. A diktátor korábban azt mondta, hogy még Trump jelenlegi elnöki ciklusa alatt, tehát a következő két év során szeretné végrehajtani a nukleáris leszerelést, de ennél pontosabb részletekkel nem szolgált. Phenjan inkább háború hivatalos lezárását szorgalmazná, - 65 éve fegyverszünet és nem békeszerződés van érvényben Dél- és Észak-Korea között - de ez meg az Egyesült Államoknak nem olyan sürgős, hiszen ezzel esetleg csak megkérdőjeleződne a katonai jelenléte a térségben. Kim szeretne egy újabb találkozót Trumppal, és még inkább, hogy gazdaságuk kiszabaduljon a fojtogató szankciók alól. Ehhez azonban végre muszáj lesz adnia is valamit. Ha nem teszi, és kiderül, hogy végig csak játékot űzött, az hátrébb vetheti a béketárgyalásokat, mint valaha álltak.

   

Pjotr Verzilov már túljutott az életveszélyen, korábban ideiglenesen elvesztette látását, hallását és beszédképességét is.