Szlovákia;neonácik;

2018-09-21 10:00:00

Megtisztítják Szlovákiát az újraéledő szélsőségesektől

Szlovákia egykoron legszélsőségesebb pártja tette meg az első konkrét lépést az egyre nagyobb teret hódító új neonáci párt ellen. A parlamenti pártoknak kell most dönteniük.

Amikor Marian Kotleba a 2013-as önkormányzati választáson rendkívül jól szerepelt Besztercebányán, Robert Fico miniszterelnök a neonáci veszély miatt aggódó hangokra azt válaszolta, hogy Kotleba a jobboldal problémája. Azóta viszont egész Szlovákia valós problémájává nőtte ki magát.

A besztercebányai szélsőjobboldali vezető pártja, a Mi Szlovákiánk-Néppárt (LSNS) 8,04 százalékos támogatottsággal 2016-ban bejutott a parlamentbe. Összesen 14 mandátumot szerzett, ezzel a nyolcpártivá bővült pozsonyi törvényhozás ötödik legnagyobb ereje lett, egyetlen mandátummal maradt le az időközben jobbközéppé szelídült Szlovák Nemzeti Párttól (SNS). A nyíltan neonáci párt mára (a június végi felmérések szerint) tovább erősödött és harmadik politikai erővé vált, 11,1 százalékos támogatottsággal, megelőzve Jan Slota egykori, jelenleg Andrej Danko vezette jobbközép SNS-t is. 

A Robert Fico szociáldemokrata Smerjével, illetve Bugár Béla Híd-Most-jával együtt kormányzó Danko már a nyáron jelezte, „antifasiszta intézkedéseket” fog kezdeményezni a neonácizmus terjedésének megállítására. Egyáltalán nem burkolt célja Marian Kotleba és pártja kiiktatása a szlovák politikai életből. Tervéhez a média segítségét kérte. A neonáci párt létezését Szlovákia nagy problémájának nevezte a házelnök, jelezve, ő maga is szégyenkezik emiatt. „Eljön az ideje, amikor Szlovákiának módosítania kell a Büntető Törvénykönyvet. Háború indult ön ellen, Kotleba úr, olyan háború, amelyet Ján Slota ellen is folytattam. Ha továbbra is a parlament elnöke leszek, nem fogok tovább szégyenkezni ön miatt külföldön” – idézte Danko július végén, a kezdeményezést ismertető sajtótájékoztatóján elhangzott szavait a parameter.sk.  

Danko házelnök szeptember 19-én a parlament elé is terjesztette az antiszemitizmus meghatározásáról szóló javaslatát. A parlament sajtóosztálya bejelentette, a kezdeményezésről októberben tárgyal a pozsonyi törvényhozás. Azon túlmenően, hogy külföldi útjain szégyenkeznie kell, hiszen mindenhol rákérdeznek Kotlebára, a házelnök jelezte, hiányos a szlovák jogrend ilyen viszonylatban és ez már többször gondot okozott az ügyészségnek és a bűnüldöző szerveknek a súlyos bűnügyek megoldásakor. Szükség van tehát arra, hogy az antiszemitizmus, a holokauszttagadás pontos jogi meghatározást kapjon, mert előfordulása esetén csak így lehet büntetőjogi lépéseket tenni. 

Kotleba és az LSNS felszámolását, az ellenük való fellépést több civil szervezet is sürgette. Jaromír Ciznár főügyész 2017-ben a Legfelsőbb Bírósághoz fordult az LSNS felszámolását kérve, de a testület mindmáig még a tárgyalás időpontját sem tűzte ki. Az ügyészség az idén nyáron nyújtott be vádemelési javaslatot a neonáci vezér ellen a szabadságjogok elnyomását támogató mozgalom propagálásáért.

„Mindenki, aki ma rájuk szavaz, nézze meg Kotlebát a gárdista egyenruhában, és döntse el maga, hogy ez az ember minden ígéretét teljesítette-e Besztercebánya megyében” – érvelt Danko és jelezte, reméli, hogy javaslata széles körű támogatást élvez majd, nem csak a koalíciós képviselők részéről.