vízilabda;

2018-09-22 14:00:00

Märcz Tamás: Volt mit átgondolni az Eb után

Merészet húzott Märcz Tamás szövetségi kapitány, amikor a barcelonai Európa-bajnokságon nyolcadik férfi vízilabda-válogatott keretét tovább fiatalította a Világkupára, melyet megnyert csapatával.

Tizenkilencre húzott lapot a nemzeti együttes szakvezetője, amikor a csalódást jelentő Eb után – ahol kényszerből (több meghatározó játékos nem vállalta a szereplést) egy megfiatalított együttes vett részt – még kevesebb nemzetközi tapasztalattal rendelkező csapatot küldött medencébe a berlini Világkupán. Märcz Tamás szövetségi kapitány a saját állását is kockáztatta ezzel döntéssel.

– Nem félt, hogy egy újabb kudarc esetén felállítják a kispadról?

– Nem szabad erre gondolni, a döntéseimben az én jövőm, a sorsom sosem befolyásolt. Mindig úgy határozok ilyen kérdésekben, mint például a keret összeállítása, hogy amit a válogatott szempontjából a legjobbnak érzek, azt teszem. Az Eb után pár dolgot át kellett gondolni, bár azt hozzáteszem, hogy megváltoztak mára a viszonyok. Sokkal kiegyenlítettebb lett a nemzetközi mezőny, egy tornán hat-nyolc válogatott esélyes az éremszerzésre, ezek közé tartozik a magyar válogatott is. A Világligában másodikok lettünk, az Eb nem úgy sikerült, ahogy szerettük volna, a Vk-t megnyertük.

– A magyar válogatott is változott, amikor Ön a nemzeti csapatban szerepelt, Benedek Tibor, Kásás Tamás, Biros Péter, de szinte mindenkit meg lehet említeni, világklasszisok alkották az együttest. Bárki képes volt eldönteni egy-egy mérkőzést. 

– Ez egy nagyon szerencsés évjárat volt, rendkívül ritka más országokban is, hogy egy időben ennyi klasszis szerepeljen egy csapatban. Vannak ügyes, jó játékosok, de nem tucat számra vannak pólósaink, akiktől mindig elvárható, hogy éles helyzetben eldöntsenek egy-egy találkozót. Csapatszinten kell ezt most megoldanunk.

– A Vk-n a házigazda németektől elszenvedett váratlan és kellemetlen vereséggel kezdett a csapata, ez kellett ahhoz, hogy felpörögjön az együttes a folytatásra? 

– Nem érzem úgy, hogy nem voltunk felpörögve a németek ellen, 7-4-re vezettünk, előnyben támadtunk, ha elhúzunk 8-4-re, akkor miénk a meccs. Nem így alakult, a házigazdáknak nagyon fontos volt a Vk a világbajnoki kvalifikáció miatt (az első három helyezett jutott ki a vb-re, a magyarok már korábban biztosították helyüket a mezőnyben – a szerk.), és itt kaptak némi támogatást a játékvezetőktől is, akik huszonegy személyit ítéltek ellenünk, és a végjátékban sem sikerült megfelelően higgadtnak maradni.

– A folytatásban nem hibázott a csapat, öt mérkőzést nyert meg zsinórban, az elődöntőben megverte 12-11-re a legyőzhetetlennek tartott olimpiai bajnok szerb válogatottat is. 

– Ez valóban nagy siker volt, jót tett a lelkeknek, hogy nyertünk a nagy rivális ellen, akit évek óta nem tudtunk legyőzni. A csapategységünknek köszönhettük a sikert, bár a védekezésünkkel nem voltam elégedett, a tizenegy kapott gól túl sok, most jól jöttünk ki ebből, de ennyiszer nem találhatnak a kapunkba.

– Két év múlva olimpia Tokióban, az olimpiai csapat szerepelt a Vk-n?

– Ezt most még nem lehet megmondani, a mostani együttesből bárki képes eljutni az olimpiára is. Különböző okokból eddig háromszor kellett új csapatot összeraknom, először tavaly nyáron a budapesti vb-re, ami előtt nagy volt rajtunk a nyomás, de az itthon megszerzett ezüsttel megfeleltünk az elvárásoknak. A barcelonai Eb-re és a Világkupára ismét össze kellett rakni egy új csapatot.

– Az Eb után komoly szakmai vita zajlott arról, hogy bár a magyar bajnokság az egyik legerősebb Európában, a sok légiós miatt a válogatott játékosai csak epizódszerepet kapnak klubjaikban. Mi a véleménye erről?

– Ez egy létező probléma, ami nem oldódott meg a Vk megnyerésével sem. Berlin előtt több mint három hetet készültünk együtt, akik a klubjaikban kiegészítő emberek, napról napra lettek egyre jobbak, fokozatosan jött meg az önbizalmuk. Viszont szükség van a külföldiekre is, a tizenhat csapatos élvonal nem lenne fenntartható nélkülük. Nem a légiósok hazaküldése a megoldás, hanem fokozatosan csökkenteni kellene majd a csapatok létszámát az első osztályban, javítani kell az utánpótlásképzést és ezzel párhuzamosan csökkenteni a külföldiek létszámát, támogatni a magyar utánpótlásban nevelkedett vízilabdázók játéklehetőségét. Több hetes közös felkészülésre szezon közben sajnos nem lesz lehetősége a válogatottnak a sűrű versenynaptár miatt. Amíg ez a helyzet, ebből kell megpróbálni kihozni a legtöbbet.